Liselere Geçiş İmtihanı (LGS) bugün yapılacak

Liselere Geçiş İmtihanı (LGS) bugün yapılacak
Okunuyor Liselere Geçiş İmtihanı (LGS) bugün yapılacak

8Zjevl5 pk D4EDRSzAcQQ

İmtihan müracaatları merkezi olarak yapılan öğrenciler, bu yıl da imtihana kendi okulunda girecek.

Öğrenciler, okulundaki bina, sıra numarası üzere bilgileri e-Okul sisteminden öğrenebilecek. Öğrencilerin imtihan günü en geç saat 09.00’da okulunda hazır bulunması gerekiyor.

İMTİHANDA DEĞİŞİKLİK YOK

Geçen yıl olduğu üzere 2021 yılında da iki oturum halinde gerçekleştirilecek imtihanda öğrencilere hepsi çoktan seçmeli toplam 90 soru sorulacak. Birinci oturum Türkiye saatiyle 09.30’da, ikinci oturum ise 11.30’da başlayacak. Birinci oturumda öğrencilere Türkçe, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük, din kültürü ve ahlak bilgisi ile yabancı lisan derslerinden toplam 50 soru sorulacak ve 75 dakika yanıtlama müddeti verilecek. İkinci oturumda ise öğrencilere matematik ve fen bilimleri derslerinden toplam 40 soru sorulacak ve 80 dakika müddetleri olacak.

Sözel ve sayısal kısımlardaki her bir alt test için yanlışsız ve yanlış karşılık sayıları belirlenecek. Her bir öğrencinin, her bir alt testine ilişkin ham puanı, ilgili teste ilişkin gerçek karşılık sayısından yanlış karşılık sayısının üçte biri çıkarılarak hesaplanacak.

İMTİHANDA COVID-19 ÖNLEMLERİ ALINACAK

Covid-19 önlemleri kapsamında veliler okul bahçesine alınmayacak. İmtihan gününden bir gün evvel tüm imtihan binaları temizlenecek ve imtihan vazifelileri temas gerektiren süreçlerde cerrahi eldiven kullanacak. İmtihana girerken öğrenciler ortasında toplumsal aralığın korunması sağlanacak ve kapı önlerinde yığılma olması engellenecek.

İmtihan giriş dokümanları, öğrencilerin sırasının üzerinde olacak. İki oturum ortasındaki 45 dakikalık kısımda, öğrencilerin okul içinde yahut bahçesinde toplumsal uzaklık kuralına uymaları için gerekli önlemler alınacak. Gerek birinci oturum gerekse imtihan bitiminde, tüm öğrenciler birebir anda dışarı çıkarılmayacak. Binanın durumuna nazaran vakit aralıklarıyla gerekirse sınıf sınıf olmak üzere öğrencilerin imtihan salonu ve binadan inançlı halde çıkması sağlanacak.

Okul bahçesi ve koridorlarında maske takmak mecburi olacak. Lakin imtihan salonunda sıralar ortasında kâfi toplumsal ara bulunacağından isteyen öğrenciler, imtihan esnasında maskesini çıkarabilecek. İmtihan binalarında yedek maske ve el antiseptiği bulunacak.

İmtihana girecek öğrenciler ile imtihan vazifelilerinin Covid-19 risk durumları takip edilecek. Riskli olduğu tespit edilen görevlilerin, misyonları iptal edilecek. PCR testi olumlu ve temaslı olan öğrenciler ise başka salonlarda, gerekirse farklı binalarda imtihana alınacak.

Öğrenciler, geçerli kimlik dokümanları ile imtihana katılabilecek. Nüfus cüzdanı ya da T.C. kimlik kartında, 15 yaşından itibaren fotoğraf bulundurulması koşulu aranmayacak. Ayrıyeten nüfus müdürlükleri tarafından verilen fotoğraflı, imzalı-mühürlü/barkodlu-karekodlu süreksiz kimlik belgesi/T.C. kimlik kartı talep dokümanı ile de öğrenciler imtihana alınabilecek.

Öğrencilerin, imtihana gelirken yanında en az iki adet koyu siyah kurşun kalem, kalemtıraş ve iz yapmayan silgi bulundurması gerekiyor. İsteyen öğrenciler, yanında etiketi çıkarılmış şeffaf pet şişede bir su da bulundurabilecek. Lakin cep telefonu, akıllı saat üzere dijital araç gereçlerle imtihana girilemeyecek.

Rehber öğretmenlere kendi okullarında vazife verilerek öğrenci ve velilere rehberlik etmeleri sağlanacak.

ÖĞRENCİLER VE YAKINLARI SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASINDAN MUAF OLACAK

İçişleri Bakanlığının genelgesine nazaran, imtihana girecek öğrencilerin acil iş ve süreçlerinin görülebilmesi emeliyle nüfus müdürlükleri 5 Haziran 2021 Cumartesi günü 10.00-16.00 saatleri ortasında, 6 Haziran 2021 Pazar günü ise 07.00-10.00 saatleri ortasında açık bulundurulacak.

İmtihana girecek öğrenciler ile yakınları/refakatçileri ve imtihan vazifelilerinin imtihan yerlerine ulaşımlarında rastgele bir aksama yaşanmaması için kent içi toplu taşıma sefer sayılarının artırılması dahil her türlü önlem belediyelerce alınacak.

Tam gün sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak olan 6 Haziran 2021 Pazar günü, imtihana girecek öğrenciler ile beraberlerindeki refakatçi ve/veya yakınları, 07.00-15.00 saatleri ortasında sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacak.

6 Haziran 2021 Pazar günü kırtasiyeler 07.00-15.00 saatleri ortasında açık olabilecek. Bu yerlerde çalışanlar da belirtilen vakit dilimi içerisinde sokağa çıkma kısıtlamasından muaf sayılacak.

Valiler ve kaymakamlarca, imtihanın sessiz ve huzurlu bir ortamda geçmesi için gerekli tüm önlemler ulusal eğitim müdürlükleri, kolluk kuvvetleri, mahallî idareler ve ilgili öbür kurum/kuruluşlarla birlikte alınacak.

İmtihan sonuçları, 30 Haziran 2021’de “www.meb.gov.tr” internet adresinden ilan edilecek. Öğrencilere imtihan sonuç evrakları posta yoluyla gönderilmeyecek.

İMTİHANLI OKULLARDA ÖĞRENCİ KONTENJANI 174 BİN 160

LGS kapsamındaki merkezi imtihan kılavuzuna nazaran, Türkiye genelinde 2 bin 60 liseye merkezi imtihan puanına nazaran öğrenci yerleştirilecek.

Bu kapsamda, imtihanla öğrenci alan okullara toplam 174 bin 160 öğrenci alınacak. Anadolu liselerine 56 bin 396, fen liselerine 36 bin 980, toplumsal bilimler liselerine 10 bin 142, Anadolu imam hatip liselerine 36 bin 712, mesleksel ve teknik Anadolu liselerine 33 bin 930 kontenjan ayrıldı.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın