LGS’ye gireceklere teklif: Uykunuzdan fedakarlık etmeyin

LGS’ye gireceklere teklif: Uykunuzdan fedakarlık etmeyin
Okunuyor LGS’ye gireceklere teklif: Uykunuzdan fedakarlık etmeyin

blank

Bir milyondan fazla öğrencinin heyecanla beklediği Liselere Geçiş Sınavı’na (LGS), sayılı günler kaldı. İmtihan bu yıl, 6 Haziran Pazar günü yapılacak. Bir yandan kuvvetli şartlarda eğitim-öğretimlerine devam etmeye çalışan 8’inci sınıf öğrencileri, öbür yandan imtihana hazırlanmaya devam ediyor.

Yeditepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Eğitim Bilimleri Kısım Lideri Doç. Dr. Yelkin Diker Coşkun, imtihana gerecek öğrenciler için kıymetli tekliflerde bulundu.

DİKKAT DAĞITICI ÖGELERİ UZAKLAŞTIRIN

Uzun vakittir emek harcayan öğrencilerin imtihan vakti yaklaştıkça daha ağır bir gerilim yaşadığına dikkat çeken Doç. Dr. Coşkun, “Bu gerilimi artıran ögelerden en değerlisi başarısızlık kaygısıdır. Öğrencilerin bunun farkında olması kıymetli. Zira nedenini bildiğimiz hislerle başa çıkmamız daha kolaydır.

Öğrencilerin imtihan yaklaştıkça imtihanın sonuçlarına ait olumsuz fikirlere kapılmaması, imtihan performansına odaklanması gerekir. İmtihana az bir vakit kaldığı için soru çözmeye ve en çok zorlandıkları mevzulara ağırlaşarak performanslarını artırmaları yararlı olacaktır” diye konuştu.

Doç. Dr. Coşkun, imtihana odaklanma sorunu yaşayan adaylara; imtihan dışı sorun durumlarını düşünmeyi süreksiz mühletle öteleme, günlük çalışma planı yapıp bu planı uygulamaya çalışma, bilhassa soru çözerken dikkat dağıtıcı cep telefonu, toplumsal medya üzere araçları kullanmama üzere tedbirler almalarını tavsiye etti.

Doç. Dr. Coşkun, deneme imtihanları yapan adayların gerçek imtihanda olduğu üzere belli müddet kullanmalarının, sık sık oda, yer değiştirmeden testi tamamlamalarının odaklanmaya yardımcı olacağını söyledi.

SORUDA İSTENİLENİ ANLAMAYA ÇALIŞIN

Soruları çözerken soru tekniklerine dikkat etmelerini öneren Doç. Dr. Coşkun, “Artık sorular uzun paragraflardan, çıkarımda bulunmaları gereken bilgilerden oluşuyor. Çoklu neden sonuç bağlarına dayalı, tahlil mahareti gerektiren bu soruları çözebilmek için yalnızca bilginin dışında soruda istenilenleri anlayabilmek başka bir efor gerektirmekte. İmtihanda soru kökünü uygun kavramak, seçeneklerden çıkarımda bulunmak ve tüm bunları muhakkak bir süratte yapabilmek için çokça soru çözerek hazırlanmak gerekiyor. İmtihanda vakti tesirli kullanabilmede bu hazırlıkların değeri büyük” tabirlerini kullandı.

PANDEMİNİN SÜREKSİZ BİR SÜREÇ OLDUĞUNU UNUTMAYIN

Pandemi sürecinde imtihana hazırlanıyor olmanın öğrencilerin moralini olumsuz etkilediğini aktaran Doç. Dr. Yelkin Diker Coşkun, “Sınava hazırlanmanın yarattığı hisleri paylaşabilecekleri arkadaşlarından ve öğretmenlerinden toplumsal olarak uzak kalmaları da bunu pekiştiriyor. Lakin öğrencilerin pandeminin süreksiz bir süreç olduğunu düşünmesi imtihan performansına olumsuz tesirini azaltabilir” dedi.

TEST ÇÖZMEK İÇİN UYKUSUZ KALMAYIN

İmtihan öncesinde kendilerini fizikî ve zihinsel olarak fazla yormamaları, genel rutinlerine karşıt bir hazırlık yapmamalarını öneren Doç. Dr. Coşkun, “Dengeli bir uyku, çalışma ve dinlenme programını imtihana kadar devam ettirmek gerekiyor. ‘Son vaktim, uykudan fedakarlık yapıp test çözeyim’ derken aslında bilişsel yorgunluğu artırıyor olabilirler. Bu da dikkat dağınıklığına neden olabilir.

İstikrarlı bir rutin imtihan performansını olumlu tesirler. İmtihan öncesinde olduğu kadar imtihan sırasında da heyecan yaşayabilirler. Heyecanlarının imtihan performansını olumsuz etkilememesi için imtihana odaklanmalılar. Soruları genel olarak süratle inceleyip, zihinlerinde uygulama sıralaması yapmak işe yarayabilir. Bildikleri sorulardan başlayarak bu heyecanı yönetebilirler” diye konuştu.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın