LGS adaylarına uzman teklifleri

LGS adaylarına uzman teklifleri
Okunuyor LGS adaylarına uzman teklifleri

c3wScVVkcUy66SuzJHU4IA

Tüm öğrencilerin heyecanla ve büyük emek vererek hazırlandıkları LGS, 6 Haziran Pazar günü gerçekleştirilecek. İTÜ ETA Vakfı Tabiat Koleji, Ortaokul Rehberlik Kısım Lideri Gülşen Aksu, ne yapılmalı, ne yapılmamalı sorularını; imtihan öncesi, imtihan günü ve imtihan akşamı başlıklarıyla yanıtladı.

İşte uzmanından, LGS adaylarına bilimsel teklifler ve dikkat edilecek bilgiler:

oSayılı günler kala son tekrarları, emin olmadığınız mevzular için yapın.

SON ÇALIŞMALAR: Öğrencilerin husus anlatım çalışmalarıyla, soru tahlilleriyle ve genel tekrarlarıyla ağır bir halde hazırlandığı LGS’ye sayılı günler kala artık son çalışmalar tamamlanmalıdır. Öğrenciler kendilerinden tam emin olamadıkları bahislerle ilgili son tekrarlarını yapmalı ve eksiksiz bir biçimde LGS’ye katılmalıdırlar.

oHer öğrenci kendi imtihana kendi okulunda girecek.

İMTİHAN GİRİŞ DOKÜMANLARI: İmtihan giriş evrakları imtihan gününden en geç bir hafta evvel e-okul sisteminden yayınlanacaktır. İmtihan yeri öğrencilerin kendi okulları olacak. Ayrıyeten salon ve sıra bilgilerini de öğrenebilirler. Okul müdürleri öğrencilerinin imtihan giriş dokümanlarını imtihan günü öğrencilerin sıralarında olacak biçimde çıktılarını alıp hazırlıklarını yapacaklarından öğrenci ve velilerin ayrıyeten e-okul üzerinden imtihan giriş evraklarının çıktılarını almalarına gerek yoktur. İmtihan günü sırasında imtihan giriş dokümanı olmayan öğrenciler gözetmen öğretmenlere bilgi vermelidir.

İMTİHANA ÖBÜR BİR OKULDA GİRİLMESİ GEREKEN DURUMLARDA: İkamet edilen vilayet yahut ilçeden farklı bir vilayet yahut ilçede öğrencimizin imtihan girmesi gerekiyorsa (Nakil, tayin, mevsimlik personellik sebepleri gibi) öğrenci velisi tarafından durumu açıklayan bir dilekçe ile imtihana girilmesi istenilen vilayet yahut ilçe Ulusal Eğitim Müdürlüklerine müracaat yapılması gerekmektedir. Ayrıyeten pandemi sürecinde hastanede tedavi gören öğrenciler için bağlı bulunulan vilayet yahut ilçe Ulusal Eğitim Müdürlüklerine yazılı dilekçeyle başvurulması halinde öğrenciler hastanede imtihana girebileceklerdir.

v855MAUug0uZ0ZzHlXIGPA

oSporda ve beslenmede dikkatli olun.

BEDENSEL AKTİVİTELERE DİKKAT: İmtihana günler kala öğrenciler sakatlanmalara yol açabilecek aktivitelerden kaçınmalılardır. Ayrıyeten hasta olmalarına sebep olabilecek etkinliklerden ve ortamlardan uzak durmalıdırlar.

BESLENMENİN EHEMMİYETİ: Öğrencilerin imtihana kadar beslenmelerine dikkat etmeleri gerekmektedir. Örneğin; daha evvel hiç yenmeyen bir yiyeceğin imtihan haftası alerjik bir tepkiye sebep olabileceği düşünülerek denenmemelidir. Rastgele bir zehirlenmeye sebep olmaması için yenilen tüm besinlerin son kullanma tarihlerindeki hassasiyet artırılmalıdır. Öğrencilerin bünyesine ağır gelecek yağlı yemeklerden kaçınılmalıdır.

o İmtihan saatine nazaran uyumak ve uyanmaya alışılmalı

UYKU TERTİBİ: Öğrenciler son bir hafta boyunca bedenlerinin biyolojik saatlerini ayarlayabilmesi için imtihandan evvelki gün yatacağı saatte uykuya geçmesi ve imtihan günü kalkacağı saatte uyanmaya itina göstermelidirler. Öğrenciler son bir hafta bu nizamı sağladıklarında imtihan günü yorgun ve uykusuz olmayıp, daha dinç ve enerjik olacaklardır.

oMuvaffakiyet dilekleri telaş arttırıcı içerikten uzak olmalı

OLUMLU MOTİVASYON: Öğrenciler için imtihan motivasyonu imtihan başarılarında değerli bir etkendir. Bu sebeple öğrencilerin motivasyonunu olumsuz etkileyecek her türlü duruma karşı hazırlıklı olunmalıdır. Ebeveynlerden ve aile üyelerinden gelecek olan muvaffakiyet dileklerinde öğrencinin tasasını artıracak tabirlerden, kıyaslamalardan kaçınılmalıdır. Öğrencilere değerli olanın imtihanın sonucu değil tüm bu müddet boyunca gösterdikleri emek ve efor olduğunun ayrıyeten ellerinden geleni yaptıkları için kendilerine güvenmeleri ve inanmaları gerektiğinin vurgulanması tesirli olacaktır. Ayrıyeten öğrencilerin imtihan gününe farklı bir mana yükleyip telaşının artırılmaması için mesken içindeki davranışların abartılmaması gerekiyor. İmtihan gününe kadar daha evvelden nasıl davranılıyorsa tıpkı halde davranılmalıdır.

oEn düzgünü kitap okumak

İMTİHANDAN BİR GÜN EVVEL: İmtihandan bir evvel öğrenciler ders çalışmak yerine kendilerini hem bedensel hem de mental olarak imtihana hazırlaması daha tesirli olacaktır. Lakin son gün ders çalışmak öğrenciye kendini uygun hissettirecekse uzun saatler olmamak şartıyla ders çalışılabilir. İmtihandan evvelki günü kitap okuyarak, sevdikleri bir aktiviteyi yaparak geçirmeleri yararlı olacaktır.

DnXgJF36kkmDRI847f7s9Q

oİmtihana götürülecekleri şeffaf bir belgeye koyun

İMTİHANDAN EVVELKİ AKŞAM: İmtihandan evvelki akşam imtihana giderken götürmesi gereken tüm malzemeleri şeffaf bir evrak içinde hazırlanması imtihan sabahı öğrencinin eşyalarını bir ortaya getirmek için koşturup panik yapmamasını sağlayacak ve vakit kazandıracaktır.

İmtihandan evvelki gece uyku sorunları yaşayacağı öngörülen öğrenciler uyku öncesi daha rahatlatıcı ve sakinleştirici etkinlikler yapabilir. Uykuya dalmayı güçlendirecek yiyecek ve içeceklerden kaçınılmalıdır. Dertleri artan çocukların hisleri önemsizleştirilmemeli, anlaşılmaya çalışılmalıdır. Öğrencinin tasasını azaltacak en kıymetli etken ailesinden alacağı inanç duygusudur.

oKahvaltı yormamalı, rahat kıyafet tercih edilmeli

İMTİHAN SABAHI: İmtihan sabahı ne çok erken ne de çok geç uyanılmamalıdır. Öğrencinin sindirim sistemini yormayacak besinlerden oluşan bir kahvaltı gücünü artıracaktır.

İmtihana giderken giyilecek kıyafet seçiminde rahat, beden ölçülerine nazaran ve hava koşullarına uygun kıyafetler tercih edilmelidir.

oDenetim etmeden meskenden çıkmayın

MESKENDEN ÇIKARKEN: Konuttan çıkarken öğrenciler yanlarına almaları gereken tüm eşyaları aldıklarından emin olmalıdırlar. İmtihana geç kalınması öğrencilerin dert seviyelerini artıracağından okula ulaşımda sorun yaşanmayacak bir vakit diliminde en geç saat 09:00’da okulda olunacak biçimde konuttan çıkılmalıdır.

oDikkat, salgın bitmedi!

ÖĞRENCİLERİ SÜREÇ İLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME: Öğrencilere ebeveynlerinden ayrıldıktan sonra karşılaşacakları süreçler hakkında bilgi verilmesi öğrenciyi rahatlatacak ve karşılaştığı durumlar motivasyonunu etkilemeyecektir. Öğrencilerin kendi okullarında kendi arkadaşlarıyla bir ortada imtihana girecek olmaları motivasyonları olumlu etkileyecektir lakin arkadaşlarını gördüklerinde sarılmak yahut kucaklaşmak isteyebilirler. Bu sebeple öğrencilere hakikat maske kullanımı ve toplumsal aralarını nasıl müdafaaları gerektiği ile ilgili bilgi verilmelidir.

oEn kıymetlisi soru kökünü anlamak! Yoklamaya imza atmadan çıkmayın!

İMTİHAN ANINDA: İmtihan esnasında öğrenciler soruları ne çok süratli ne de çok yavaş olmadan olağan bir süratte soru kökünü anlamaya çalışarak okumalıdırlar. Sınıflardaki saatlerle vakit idarelerini planlamalıdırlar. Çözmekte zorlandıkları sorularla vakit kaybetmeyip o soruları turlama tekniği ile başka tüm soruları çözdükten sonra kalan vakitte çözmelidirler.

İmtihan kitapçığında işaretledikleri seçeneği, karşılık kağıdına da hakikat bir biçimde işaretlemelidirler. Tıpkı vakitte sonradan kitapçık üzerinde karşılığı değiştirilen soruların yanıt kâğıdı üzerinde de değiştirilmesi unutulmamalıdır. Yanıt kağıdındaki tüm bilgilerin kodlamalarının doğruluğundan emin olunmalıdır. Öğrenciler imtihan sırasında birbirleriyle konuşmamalı sormak istedikleri her soruyu gözetmen öğretmene sormalıdırlar. İmtihan bitiminde ise kitapçıkların ve karşılık kağıtlarının sıraların üstünde yahut altında bırakılmadan gözetmen öğretmene teslim edilmesi ve imtihan yoklama listesine imza atılması unutulmamalıdır.

oİmtihandan 10 dakika evvel yerinde olmak rahatlatır

İMTİHAN ORTASINDA: Öğrencilerin imtihan ortasında okul bahçesine çıkıp hava almaları bir sonraki oturum olan sayısal oturuma hazırlıkta değerlidir. Birbirlerinin motivasyonlarını etkilememek ismine imtihan ortalarında sorular hakkında konuşmamaları yararlı olacaktır. Sözel oturum artık geride kaldı artık sayısal oturuma kendilerini hazırlamalıdırlar. İmtihan başlamadan 10 dakika evvel imtihan salonunda olmak öğrenciyi ruhsal olarak imtihana hazırlayacağı üzere kendisine dağıtılan kitapçıkların ve karşılık kağıtlarının baskı yanlışlarının denetimi içinde vakit kazandıracaktır.

oİmtihandan çıkan güler yüzle karşılanmalıdır

İMTİHANDAN SONRA: İmtihanları tamamlayıp okuldan ayrılan öğrencileri ebeveynleri güler yüzle karşılamalıdır. İmtihanı nasıl geçmiş olursa olsun öğrenciler tüm yıl boyunca emek verdikleri bir imtihandan çıkmış olacağı için olumlu şeyler duymaya muhtaçlık duyacaklardır. Kendileri konuşmak isterse imtihanının nasıl geçtiği hakkında konuşulmalıdır. Şayet imtihan hakkında konuşmak istemiyorlarsa ısrarcı olunmamalıdır.

İmtihan sonuçlarının 30 Haziran itibariyle açıklanmasının akabinde tercih süreçleriyle ilgili yayınlanacak olan tercih ve yerleştirme kılavuzunda belirtilen tarihler ortasında merkezi ve mahallî tercihler yapılacaktır. Velilerin yaz tatil programlarını bu tarihleri dikkate alarak planlamaları uygun olacaktır.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın