Lamborghini’den elektrikli araba atağı

Lamborghini’den elektrikli araba atağı
Okunuyor Lamborghini’den elektrikli araba atağı

İtalyan lüks araba firması Lamborghini, birinci elektrikli muhteşem arabası üzerindeki planlarını açıkladı. Şirket, önümüzdeki birkaç yıl içinde mevcut serilerini de hibritlemeyi planlıyor.

İtalyan şirket yaptığı açıklamada, birinci elektrikli arabasının 2025‘ten itibaren piyasaya sürüleceğini açıkladı. Şirket ayrıyeten mevcut araçlarının tamamının 2024’ün sonunda gazlı-elektrikli hibrit versiyonlarını piyasaya sürecek. On yıllık planın sonunda ise şirket büsbütün elektrikli modelini satışa sunacak.

Lamborghini mevcut modellerini de elektrikli olarak piyasaya sürecek

Şirketin açıklamaları, Huracan, Urus ve hudutlu üretim olan Sian modelinin hibrit versiyonlarının önümüzdeki üç yıl içinde yollarda olacağı manasına geliyor. Öteki spor araba şirketleri üzere, Lamborghini de yüksek sesle V8 ve V12 motorları isteyen sadık müşterilerini dışlamaktan çekindiği için elektrikli araba planlarını benimsemekte geç davrandı.

lamborghini elektrikli otomobil planlarini acikladi 2

Lakin dünya çapında sıkılaşan emisyon düzenlemeleri ve dünyanın en süratli arabalarından kimilerine rakip olan elektrikli motorlar Lamborghini‘nin algısında değişikliğe gittiği manasına geliyor.

Yeni planlarıyla ilgili konuşan CEO Stephan Winkelmann, müşterilerinin bir elektrikli muhteşem araba hakkında neyi cazip bulacakları sorulduğunda “Elbette tork ve ivme kıymetlidir. Lakin yeni araçlar vites değiştirildiğinde sabit bir eğriye sahip olunmasına yardım edecek. Ki bu benim görüşüme nazaran kullanıcıların en çok takdir edeceği şey olacak” tabirlerini kullandı.

Lamborghini‘nin bu planı rakiplerinin elektrikli araba adımlarından sonra geldi. Ferrari birinci elektrikli modelini 2025‘te piyasaya çıkaracağını duyurdu. Drako, Aston Martin ve Rimac üzere öbür şirketler de elektrikli harika arabalar üzerinde çalıştığını duyurdu. Öte yandan Lamborghini‘nin an şirketi olan olan Volkswagen Group, elektrikli araçlar için 16 milyar Euro harcayacağını ve içten yanmalı motorların üretiminin durdurulacağını söyledi.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın