Kuraklık zeytin rekoltesini olumsuz etkileyebilir

Kuraklık zeytin rekoltesini olumsuz etkileyebilir
Okunuyor Kuraklık zeytin rekoltesini olumsuz etkileyebilir

dcJwVXofE0GftlmlmGCw5Q

Mayıs ayı ortalamalarının üzerinde seyir eden hava sıcaklıkları ve yağışlardaki azalma zeytin üretimini olumsuz etkileyebilir.

Zeytin ağaçlarının çiçeklenme ve meyve tutma periyodunda çok sıcaklığın ve az yağışın rekolteyi olumsuz etkileyebileceğini tabir eden Balıkesir Üniversitesi Edremit Meslek Yüksekokolu Zeytin ve Zeytin Teknolojileri Kısmı öğretim vazifelisi Mücahit Kıvrak, “Bu sene kurak bir yıl geçirdik. Bilhassa baharda. Kış yağışları güzeldi. Ancak nisan yağışlarında bilhassa anadolu’nun içinde ve kuzeyinde çok önemli eksilmeler kelam konusu oldu. Bu eksilmeler nedeniyle zeytin ağaçlarında rekolteden düşme olabilir” dedi.

l6JUNMdHbUC eo30lJR JA

Mayıs ayında sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyrettiğini söz eden Kıvrak, “Son günlerde, bilhassa mayısa girdikten sonra da yer yer beş altı derece mevsim normallerini üzerinde seyretmesi yeniden zeytin ağaçlarında rekolte bilhassa özelikle çiçeklenmeye yakalanan yerlerde önemli kırımlara neden olabilir” dedi.

Rekolteyi bu sene kuraklık ve hava sıcaklıklarının belirleyeceğini söz eden Kıvrak “Önümüzdeki günlerdeki yağış ölçüsü ve hava sıcaklığı ölçüsü zeytin adedinin tavrını direk etkileyecektir. En değerli kriter bu sene kuraklık ve hava sıcaklıkları olacak” dedi.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın