Korona Virüs Ekonomiyi Nasıl Etkiledi/Etkileyecek? @ Özgür Demirtaş

 Korona Virüs Ekonomiyi Nasıl Etkiledi/Etkileyecek? @ Özgür Demirtaş
Okunuyor Korona Virüs Ekonomiyi Nasıl Etkiledi/Etkileyecek? @ Özgür Demirtaş

Sabancı Üniversitesi Finans Kürsü Başkanı, akademisyen Özgür Demirtaş Korona Virüs‘ün dünya ekonomisi ve piyasaları nasıl etkileyeceğine dair öngörülerini paylaştı.

Ciddiye almadığımız virüs Dünya ekonomisini ve finansal piyasalarını esir aldı. Önce (yine-yeniden) tahminimi söyleyeyim. En kötüsünü hala görmedik. Dünya Ekonomik ve Finansal piyasalarında hala en kötüsüne gelmedik ve dibi görmedik diye düşünüyorum. Ben sizlere bu yazıyı yazarken ki son duruma bakalım. Dünya’da vaka sayısı 330 Bini geçti. 14 Bin üzerinde ölüm var.

Size bundan önce en kötüsünü görmedik dediğimde S&P500 endeksini takip eden fon 338 olan zirvesinden 250’ye inmişti… Şu anda 229 seviyesinde. Daha da ineceğimizi düşünüyorum. Bu düşüncemin sebebleri var.

Önce grafiği görelim, sonra sebeplere geçeyim:

S&P 500 endeksi
S&P 500

Bugüne kadar bizi en korkutan ülke İtalya olmuştu…

coronavirus dünya geneli ölüm ve vaka sayısı
Coronavirus dünya geneli ölüm ve vaka sayısı

Bu grafik onun kanıtı idi. Vaka sayılarına bakın! Ancak ilerleyen haftalarda ABD tüm dikkatleri üzerine çekecek. Bu da Finansal olarak kılıcın daha da derine batması demek.

Peki neden böyle düşünüyorum? Çünkü ABD ciddi şekilde test sayılarını arttıracak. Önce ilk 3’e girecek (vaka sayısında) (Ben bu yazıyı hazırlarken girdi bile!) Sonra ikinciliğe oturacak diye düşünüyorum.

Ayrıca sadece New York da 75,000 yatak kapasitesi var. Peki tahmin edilen ihtiyaç ne kadar 110.000! Yine New York’da solunum cihazı sayısı 6,000, peki ihtiyaç: 30,000. Peki Amerikalılar bu eksikliği gördükleri zaman ne yapacak? Kızacaklar, çook kızacaklar (Basın da özgür!)

Peki diğer ülkeler niye ABD kadar dikkat çekmeyecekler?

  • a) Çünkü test sayıları az
  • b) Test az ise vaka az
  • c) Ekonomik büyüklüklerinin fazla olmaması paniğin tetikleyicisi yapmıyor bu ülkeleri.

Peki ABD’deki vaka haritası şu anda ne durumda?

ABD Coronavirus
Coronavirus ABD Vaka Haritası

Peki ne düşünüyorum: Ekonomik çalkantı bu hafta da devam edecek. VIX endeksi yukarı atacak. Cloud üzerinden iş yapan hisseler, kısa-orta vadeli tahviller dışındaki riskli varlıklarda panik satışları, sonra panik alışları olabilecek.

Ama güzel not ile bitireyim

Eninde sonunda bu kötü günler geçecek. Dibi göreceğiz. Sonrasında Dünya hisseleri fırlayacak… Ama ekonomiler eski rahatlığında olmayacak..

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın