Korkutan Bilgiler: Bitcoin İçin Yeni Bir Panik Satışı Mı Yaklaşıyor?

Korkutan Bilgiler: Bitcoin İçin Yeni Bir Panik Satışı Mı Yaklaşıyor?
Okunuyor Korkutan Bilgiler: Bitcoin İçin Yeni Bir Panik Satışı Mı Yaklaşıyor?

1be9f990 75ae 11eb b69e 3032bd328801

Blockchain analitik firması Glassnode, başkan kripto para Bitcoin (BTC)’in tüm vakitlerin en yüksek düzeyi olan 64.802 dolardan %50 çöküşünün akabinde ikinci bir Bitcoin panik satışı potansiyelini kıymetlendiriyor. Ünlü platforma nazaran, kimi datalar yeni bir satış dalgasına işaret ediyor.

Glassnode: Son Bitcoin çöküşü tarihteki birçok satış gölgede bıraktı

Haftalık tahlilinde Glassnode, son çöküş sırasında meydana gelen kayıp ölçüsünün Mart 2020, Kasım 2018 dahil olmak üzere Bitcoin’in tarihindeki öbür tüm çöküş olaylarını ve Ocak ve Şubat aylarında son boğa piyasasını bitiren satışları gölgede bıraktığını söylüyor.

why use bitcoin

Firma ayrıyeten, piyasadaki gerçekleşmemiş kayıpların miktarına da göz atıyor ve BTC bir rahatlama rallisini ateşlediğinde yatırımcıların konumlarını satılıp satılmayacağını düşünüyor. Glassnode mevzuya yönelik şu açıklamayı yapıyor:

Geriye kalan değerli bir soru, gerçekleşmemiş kayıpların büyüklüğü nedir, ya da öbür bir deyişle, kaç tane yatırımcı hala panik satışı yapabilir? Toplam su altı kıymeti ile mevcut piyasa bedeli ortasındaki oranı sunan Rölâtif Gerçekleşmemiş Kayıplar metriğini inceliyoruz.

NUPL göstergesine nazaran, Bitcoin’in piyasa pahasının yalnızca yarısı kârda

Glassnode, şu anda 735 milyar dolar olan Bitcoin’in tüm piyasa pahasının %9 ila %9.5’inin, yaklaşık 65 milyar dolara denk gelen gerçekleşmemiş kayıplar üzerinde oturduğu sonucuna varıyor. Analitik firması, BTC piyasasının kar yahut ziyan durumunda olup olmadığını belirleyen Net Gerçekleşmemiş Kar/Zarar (NUPL) metriğinin 0,5 düzeyinin altına düştüğünü ve Bitcoin’in piyasa bedelinin yalnızca yarısının kârda olduğunu gösterdiğini ekliyor. 

07 nupl 1Kaynak: Glassnode

Değerli olsa da 0,5 NUPL alanı evvelki boğa koşularında dayanak misyonu gördü ve 2017 döngüsü doruktan evvel dört kere bu düzeye ulaştı. 2021 boğa piyasasında, en son düzeltme, BTC’nin 0,5 puana birinci ulaştığı vakti işaret ediyor.

Glassnode: Bitcoin için yeni bir panik satışı kartlarda görünüyor

Glassnode, piyasadaki çöküşten en çok etkilenenlerin açık orta kısa vadeli yatırmcılar olduğunu söylüyor. Glassnode hususa yönelik şu açıklamayı yapıyor:

Kısa vadeli sahipler şu anda kripto paralarında piyasa kıymetinin %33,8’i kadar toplam gerçekleşmemiş ziyana sahipler. Bu, sırf aşağıdakiler dahil olmak üzere Bitcoin tarihindeki en çok dezavantajlarla karşılaştırılır: 2013’ün birinci Boğa tepesi, 2014-15’teki
üç aktiflik, 2018 Mart ve 2020 çöküşü…

60abcdbc5e34570019265226

Kriptokoin.com olarak daha evvel bildirdiğimiz üzere, Bitcoin için ek bir panik satışı kartlarda görünürken, tahlil platformu BTC’nin sağlıklı bir noktada olduğuna inanıyor. Glassnode mevzuya yönelik şu açıklamayı yapıyor:

Genel olarak, bu spekülasyon ve kaldıraç dalgalanması sağlıklı ve gerekli bir süreçtir. Zira çok spekülasyonu ortadan kaldırır ve satıcıları daha organik fiyat hareketinin geri dönmesine müsaade vermeye zorlar.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın