Korku bozukluğu nedir ve belirtileri nelerdir?

Korku bozukluğu nedir ve belirtileri nelerdir?
Okunuyor Korku bozukluğu nedir ve belirtileri nelerdir?

Her insan işi, okulu, ailesel sorunları, sıhhat meseleleri sebebiyle dert hissini yaşayabilir. Dert duyduğumuz anlarda gergin olmamız, titrememiz yahut terlememiz, çarpıntı hissetmemiz bedenimizin verdiği doğal bir reaksiyonlardır.

Dert bozukluğu(anksiyete) ise hissettiğimiz dert hissinin çok derecelerde ve devamlı olarak hissedildiği, hayatımızı etkileyen bir rahatsızlıktır. Tasa bozukluğu yaşayan şahıslar kendilerinde tasa hissi uyandıran durumlarda bu durumları olduğundan daha makûs görerek kaygı duyar ve paniklerler. Başlarına çok makûs bir şey gelecek ve geçmeyecek üzere hissederler. Tasa bozukluğu olan şahıslar kendilerinde bu hissi uyandıran durum ve olaylardan kaçınırlar. Hatta bu durumlardan kaçınabilmek için kendi hayatlarını kısıtlamayı bile göze alırlar.

Telaş bozukluğu şahısların hayat konforlarını önemli dereceden düşüren bir rahatsızlıktır. Örneğin obsesif kompulsif bozukluğu olan bir kişi paklık takıntısı münasebetiyle dışarıda bir yere oturamaz ya da dışarıda bir yüzeyle temas ettiğinde ellerini tekraren yıkarlar yahut kedilere karşı fobisi bulunan bireyler kedi bulunan ortamlarda oturmaktan kaçınırlar.

Dert Bozukluğu Çeşitleri

Yaygın Telaş Bozukluğu: Yaygın korku bozukluğu olan şahıslar bir olaya ya da duruma karşı olayın gerçekliğine oranla çok ve daima olarak telaş ve tasa hissederler.

Panik Atak: Panik atak bireylerin ortada önemli bir sebep yokken hissettikleri çok kaygı ve panik hissidir.

Fobiler: Fobiler şahısların bir obje, bir canlı ya da bir duruma karşı duydukları ağır kaygılardır.

Obsesif Kompulsif Bozukluklar: Obsesif Kompulsif bozukluğu olan bireyler tasa hissi veren durumlardan kurtulmak için yineleyici davranışlarda bulunurlar. Kendilerine ilişkin değişik davranış kalıpları geliştirirler.

Sıhhat Problemlerine Bağlı Telaş Bozuklukları: Fizikî bir sıhhat sorunun akabinde şahıslarda ortaya çıkan o hastalığı tekrar geçirmekle ilgili daima olarak korku duymak dert bozukluğu yaratmaktadır.

Toplumsal Korku Bozukluğu(Sosyal fobi): Toplumsal dert bozukluğu şahıslar kendilerini söz edemeyeceklerini, küçük düşürüleceklerini düşünerek kalabalık ortamlara girmek istemezler. Toplum içinde konuşmak, yeni beşerlerle tanışmak onlar için oldukça zordur.

Seçici Konuşmazlık (Mutizm): Bu korku bozukluğu çocuklarda görülmektedir. Seçici konuşmazlık bozukluğu olan çocukların konuşmalarında fizikî olarak bir sorun yoktur. Çoklukla aileleriyle bağlantı kurabilen çocuklar, yaşıtlarıyla ya da etrafındaki beşerlerle konuşmazlar.

Ayrılık Telaşı Bozukluğu: Ayrılık korkusu bozukluğu çocuklarda görülen, çocukların anne ve babalarından ayrılacaklarına yönelik duydukları derin korkulardır.

Dert Bozukluğu Belirtileri

Bir şahısta anksiyete bozukluğu olduğunu gösteren muhakkak davranış halleri vardır.

Gerginlik ve huzursuzluk hali

Daima panik halinde olma

Titreme

Kalp atışlarının hızlanması

Süratli nefes alıp verme

Korku hissetmemize neden olan durumdan yahut olaydan öteki bir şeye odaklanamama

Baş dönmesi

Tasa hissi veren durumdan yahut olaydan kaçma isteği

Tasa Bozukluklarının Nedenleri

Dert bozukluklarının nedenleri tam olarak bilinmemektedir. Lakin en yaygın görülen korku bozukluğu nedenleri ortasında travma yaratan olayların ve genetik faktörlerin olduğunu söylemek mümkündür.

Korku bozukluklarına neden olan kimi durumlar şunlardır:

Çocukken yaşanılan negatif olaylar

Anksiyete bozukluğu teşhisi konulan bir yakınınızın olması

Boşanmak

Ekonomik olarak sıkıntı durumda olmak

Gerilimli bir iş hayatınızın olması

Büyük endişe yaşamamıza sebep olan bir olayla yahut durumla karşılaşmak

Tasa Bozuklukları Kimlerde Sık Görülür?

Dert bozukluklarının görülme sıklığı bayanlarda erkeklere oranla daha fazladır. Orta yaş telaş bozukluğunun en sık görüldüğü yaş aralığıdır. Ayrıyeten gelir düzeyi düşük bireylerde asnksiyete görülme mümkünlüğü yüksektir.

Tasa Bozukluklarının Tedavi Usulleri Nelerdir?

Korku bozuklukları tedavi edilerek azaltılabilen, uzun tedavi süreçleri sonucunda da azaltılabilen ruhsal rahatsızlıklardır.

Tasa bozukluklarının tedavisinde en çok tercih edilen prosedürlerden biri psikoterapi uygulamalarıdır. Konuşma terapisi ve bilişsel davranışçı terapi psikoterapi uygulamalarına örnektir. Çocukluk yıllarında gözlenen tasa bozukluklarında oyun terapisi de kullanılan usullerden biridir. Ayrıyeten dert bozukluklarının tedavi edilmesinde kullanılan yollardan biri de ilaç tedavisidir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın