Konyalı üreticilerden ikaz: Tarım seferberliği başlatılmalı

Konyalı üreticilerden ikaz: Tarım seferberliği başlatılmalı
Okunuyor Konyalı üreticilerden ikaz: Tarım seferberliği başlatılmalı

GIRq2jytJk6N6Jz8A8yCJw

Konya’da hububat ve bakliyat ekili topraklarda yağışların yetersiz olmasından ötürü kayıplar yaşanırken, ekimi yapılan mısır tarlalarında da ziraî faaliyetler devam ediyor. Meram Ziraat Odası Lideri Murat Yağız, Türkiye’nin mısır üretiminde yüzde 11 hisseye sahip olan Konya’da dane mısır ve kaba yemde kullanılan silaj mısırlarının ekiminin yapıldığını belirtti.

Ülkede yaşanan kuraklığa karşın İç Anadolu Bölgesi olarak yerlerde mısır, patates ekimlerini yaptıklarını belirten Yağız, “Bu yaşanan hububat ve bakliyattaki düşüncelerin akabinde mısırda da meşakkat yaşanmaması için üretime devam ediyoruz. Suyu üreticilerimizin bu yıl biraz daha itinalı kullanmasını tavsiye ediyoruz lakin üretimi de sekteye uğratmadan devam etmesi gerektiğini söylüyoruz” dedi.

YDGaeoL X0CSYszCcoHnWw

“TARIM SEFERBERLİĞİNİN İLAN EDİLMESİNİ TALEP EDİYORUZ”

Üretimin aksamaması için Konya olarak mısır üretimine devam ettiklerini kaydeden Murat Yağız, “Hububatta yaşadığımız sorunların devam etmemesi açısından mısırda da rekolte kaybına uğramamak ismine üreticilere bilgilendirmeyi gerçekleştiriyoruz. Gece ve gündüz sıcaklıklarının açılmasından ötürü üretimle ilgili bilgilendirmelerimizi yaptık. Mısır üretiminde de can sularını verdik.

İnşallah mısır üretiminde ülkemizin kuraklıktan ötürü rekolte kaybına uğramaması için elimizden geleni yapıyoruz. Lakin burada tüm ülkemiz ismine siyasilerimizden de talebimiz, ‘tarımı siyaset üstü düşünelim, tarım seferberliği başlatalım, buğdayda, arpada, mısırda tüm ürettiğimiz eserlerde ürün kayıplarının önüne geçilebilecek formda birlik beraberlik içerisinde süratli bir formda tarım seferberliğinin ilan edilmesini talep ediyoruz” diye konuştu.

“KURAKLIĞIN BİR ÖTEKİ İSMİ KITLIK”

Suyun bir damlasını dahi israf etme haklarının olmadığını belirten Yağız, “83 milyon halkımızı da tasarrufa davet ederek üretim yapan çiftçilerimizi de uyarmak istiyorum. Damla sulama sistemlerini ve basınçlı sistemlerinin dışında yırtıcı sulama sistemlerinin kullanılmaması gerektiğini zira artık bundan sonra suyu israf üzere bir hakkımız kalmamıştır.

Su yoksa hayat yok, su yoksa üretim yok, su yoksa kuraklığın bir öteki ismi kıtlık maalesef. Ondan ötürü üreticilerimizi de su tasarrufu yapmaya davet ediyorum.”

Yağız, gece gündüz sıcaklık farkının dengesizliğinden ve mısır rekoltesinin de düşmemesi için sulamaların gece yapılmaya dikkat edilmesi gerektiğini belirterek, bu yüzden rekolte kaybı yaşayabileceklerini ve ülkenin kasvete girmemesi için çiftçilerin daha dikkatli davranması gerektiğini kelamlarına ekledi.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın