• Ana Sayfa
  • Genel
  • Kolombiya Devrimci Silahlı Güçlerinin (FARC) sembol ismi Jesus Santrich Venezuela’da öldürüldü

Kolombiya Devrimci Silahlı Güçlerinin (FARC) sembol ismi Jesus Santrich Venezuela’da öldürüldü

Kolombiya Devrimci Silahlı Güçlerinin (FARC) sembol ismi Jesus Santrich Venezuela’da öldürüldü
Okunuyor Kolombiya Devrimci Silahlı Güçlerinin (FARC) sembol ismi Jesus Santrich Venezuela’da öldürüldü

JRO0Pr48REOU4s1Rj24muw

Kolombiya basınında çıkan habere nazaran, gerçek ismi Seuxis Paucias Hernandez Solarte olan 53 yaşındaki Santrich, 17 Mayıs’ta Kolombiya ordusunun komandoları tarafından düzenlenen bir pusuda hayatını kaybetti.

Öte yandan FARC, yayınladığı bildiride, Santrich’in, Venezuela – Kolombiya hududundaki El Chalet ile Los Laureles köyü ortasında pusuya düşürülerek öldürüldüğünü doğruladı.

Santrich’in bir kamyonla seyahat ettiği sırada uzun namlulu silah ve el bombalarıyla taarruza uğradığını vurgulayan FARC, eski kumandanlarının öldürülmesinin Kolombiya Devlet Lideri Ivan Duque’nin buyruğuyla gerçekleştirildiğini tez etti.

Santrich’in ailesine baş sıhhati dileğinde bulunan FARC, eski Devlet Lideri Alvaro Uribe ve Duque’ye reaksiyon göstererek, son vakitlerde hükümet zıddı protestolarda bulunan bireylere şovları derinleştirme davetinde bulundu.

Kolombiya ve Venezuela hükümetleri, şu ana kadar eski FARC mensubunun öldürülmesine ait rastgele bir açıklama yapmadı.

Kolombiya Savunma Bakanı Diego Molano, bugün Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Venezuela’da dün meydana gelen çatışmalarda Santrich’in öldürülmüş olabileceğini belirterek, “Teyit edilen istihbarat bilgileri Santrich ve öbür hatalıların öldürüldüğünü gösteriyor, bu olay doğrulanırsa uyuşturucu suçlularının Venezuela’ya sığındıkları ispatlanmış olur” tabirlerini kullanmıştı.

HIJ35c2GH02NYx0j u 74g

SANTRİCH HAKKINDA YAKALAMA KARARI ÇIKARTILMIŞTI

Santrich, FARC siyasi parti olduğunda kısa müddetliğine kongreye girmiş, akabinde tutuklanıp hür bırakılmıştı. Uyuşturucu kaçakçılığı suçlaması ile yargılandığı bir davada Santrich hakkında mahkemeye gitmediği için 10 Temmuz 2019’da yine tutuklama kararı çıkarılmıştı.

Uyuşturucu ticareti nedeniyle bir yıl cezaevinde kalan ve çıktığında gözaltına alınan, akabinde Yüksek Adalet Mahkemesinin kararıyla salıverilen ve yemin ederek Kolombiya Temsilciler Meclisindeki misyonuna başladıktan sonra izini kaybettiren Santrich, kelam konusu mahkemedeki duruşmasına da katılmamıştı.

Bunun üzerine Yüksek Adalet Mahkemesi Santrich hakkında yakalama kararı çıkarmış, ayrıyeten Interpol’e de kırmızı bülten çıkarılması emeliyle başvurmuştu.

Kolombiya’da Kasım 2016’da hükümet ile barış mutabakatı imzalayan FARC’ın eski kumandanlarından Santrich, 29 Ağustos 2019’da tekrar silahlı uğraşa dönülmesi daveti yapmıştı.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın