Kıymetli Gelişme: Altın’a Dayalı Kripto Paralar Türkiye Piyasasına Giriyor!

Kıymetli Gelişme: Altın’a Dayalı Kripto Paralar Türkiye Piyasasına Giriyor!
Okunuyor Kıymetli Gelişme: Altın’a Dayalı Kripto Paralar Türkiye Piyasasına Giriyor!

Gold backed cryptocurrency 1

Türkiye’deki yatırımcılar artık bir ERC-20 tabanlı ve altın’a dayalı bir tokene erişebilecek. Külçe altın şirketi AgaBullion ve İngiltere merkezli Aurus Technologies, ülkemizde fizikî altın temelli kripto para sunmak üzere anlaştı.

Artık Türkiye piyasasında altın tabanlı kripto para bulunacak

Altına dayalı ve ERC-20 standardıyla geçtiğimiz yıl oluşturulmuş olan tokenin ismi AurusGOLD ve kısaltması AWG. Token, gram altın fiyatına sabitli ve AgaBullion paydaşlığıyla birlikte Türkiye piyasasında yer alacak. Bu paydaşlık kapsamında AgaBullion’ın İdare Konseyi Lideri Gökhan Yılmaz, altının dünyanın en eski merkezi olmayan finans sistemi olduğuna dikkat çekti ve pahalı metali kripto para ünitelerine kıyaslayarak “fiziksel varlıkla desteklenen bir tokenin daha mantıklı olduğunu” söyledi.

jinbi gold backed cryptocurrency initial coin offering

Aurus Technologies, bir Medium yazılarında AurusGOLD (AWG)’u “geleneksel altın piyasasından pahalı altın sağlayıcıları ve traderları tarafından bağımsız olarak basılan yarı-merkezi olmayan, altın takviyeli bir kripto para ünitesi,” olarak tanıtıyor. Şirketin gönderisine nazaran AWG, dünya çapında büsbütün sigortalı ve denetlenmiş tesislerde saklanan 1 gramlık, LBMA onaylı altınla destekleniyor. 30 Mart tarihli bir yazılarında Aurus, “değerli metal bölümünde yıkıcı yenilik sağlamak için merkezi olmayan finans (DeFi) konseptini” benimsediklerini açıklıyor.

Altın’a dayalı kripto para üniteleri bir müddettir hayatımızda yer edinmiş durumda. En popülerleri ortasında altının ons fiyatına sabitli Tether Gold (XAUT) üzere kripto paralar bulunuyor. Kriptokoin.com olarak daha evvel de bildirdiğimiz üzere bu kripto paralar, geçtiğimiz yılın Mart ayında yaşanan koronavirüs paniği ile ivme kazanan altının büyümesine paralel olarak popülerleşmişti.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın