Kira fiyatlarının yüzde 70 arttığı Adalar’da boş konut kalmadı

Kira fiyatlarının yüzde 70 arttığı Adalar’da boş konut kalmadı
Okunuyor Kira fiyatlarının yüzde 70 arttığı Adalar’da boş konut kalmadı

blank

Pandemi periyodu, vatandaşların ömür alanlarındaki tercihlerini değiştirdi. Önlemler kapsamında uygulanan sokağa çıkma kısıtlamaları da vatandaşları müstakil konutlara yönlendirdi.

Bu da İstanbul’un yazlık ilçelerinden Adalar’daki müstakil ya da villa tipi konutlara talebi artırdı. Büyükada’da kiralık konut fiyatları yüzde 70 arttı. Adalar’daki emlakçılar, talep nedeniyle Adalar’da kiralayacak mesken kalmadığını söyledi.

”BÜYÜKADA’DA KİRALIK KONUTLARA TALEP VAR FAKAT ARZ YOK”

Emlakçı Zeynel Çelik, “Pandemiden ötürü adaya önemli bir talep oldu. Bilhassa salgın ile birlikte beşerler ana karadan, denizin ortasında bulunan, sakin yerlere yanlışsız kaçmaya başladı. Adalar’da kira fiyatları geçen yıllara oranla yaklaşık yüzde 70 arttı. Bu yüzde 70’lik artışa karşın kiralık mesken isteyenler var. Talep var fakat arz yok. Artık kiralayabileceğimiz konut kalmadı” dedi.

j9qdT

”17 GÜNLÜK TAM KAPANMAYI ADADA GEÇİRMEK İSTEYENLER VAR”

17 günlük tam kapanma periyodunu de Adalar’da geçirmek isteyenler olduğunu belirten emlakçı Çelik, “17 günlük tam kapanma hepimiz için sürpriz oldu. Daha evvelce dönemlik konut kiralayanlar gelmeye başladı. Büyükada’da mesken kiraları dönemlik en az 40 bin liradan başlıyor. Lakin konutun niteliklerinin artmasıyla birlikte dönemlik 110 bin lirayı bulan meskenlerde var” diye konuştu.

”ADADA YAZ İÇİN KİRALAYABİLECEĞİMİZ YALNIZCA BİRKAÇ KONUT KALDI”

Emlakçı Hilmi Orhan da “Eskiden yazlıkçılar adada üç ay oturup, kışlıklarına giderdi. Lakin pandemiden ötürü hepsi adada kaldı. Tekrar pandemiden ötürü adaya dışarıdan büyük bir talep var. Şu an yaz ve kış için konutlar bitmiş durumda. Adada yaz için kiralayabileceğimiz yalnızca birkaç mesken kaldı. Geçen yıllarla kıyasladığımızda adadaki konutlar şu an çok değerli. Adada 50 bin lira ile 120 bin lira ortası dönemlik mesken kiralardık. Tekrar tam kapanma öncesi vatandaşlarımız mesken tutmak için adaya geldi” tabirlerini kullandı.

UMn9dX dCkuSm7ZwVK1PHQ

”ADADA KONUT BULMAK ÇOK ZOR”

Emlakçı Ali Adatepe ise, “Adada mesken fiyatları epey artı. Büyükada tıklım tıklım. Evvelce adada yalnızca yazlık konut kiralanıyordu, şu an kışlık konut isteyen vatandaşlarımız da oluyor” dedi.

”VATANDAŞLAR TAM KAPANMAYI ADADA GEÇİRMEK İSTİYOR”

Pandemi nedeniyle Adalar’da emlak kira ve satışlarında önemli bir artış olduğunu belirten Yunus Karadağ, “Vatandaşlar tam kapanmayı adada geçirmek istiyor. Adada olay sayıları öteki yerlere nazaran daha düşük. Umarım bu yoğunluk ile birlikte adada olay sayıları artmaz” diye konuştu. Büyükada’da mesken sahibi olan İsmet Garip ise, “Adada kira fiyatları epey artmış durumda. Zira adalar İstanbul’a nazaran daha tenha. Ben de bir ada sakini olarak kışları İstanbul’da olurdum lakin artık yaz, kış Büyükada’dayım” dedi.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın