• Ana Sayfa
  • Genel
  • Kardinalin çocuklara yönelik cinsel taciz davasını haber yapan medya kuruluşlarına toplam 840 bin dolar para cezası

Kardinalin çocuklara yönelik cinsel taciz davasını haber yapan medya kuruluşlarına toplam 840 bin dolar para cezası

Kardinalin çocuklara yönelik cinsel taciz davasını haber yapan medya kuruluşlarına toplam 840 bin dolar para cezası
Okunuyor Kardinalin çocuklara yönelik cinsel taciz davasını haber yapan medya kuruluşlarına toplam 840 bin dolar para cezası

vIfFO4a jkylqnHrydK0NA

Avustralya’da Victoria Yüksek Mahkemesi bir düzine medya şirketine, eski Vatikan saymanı George Pell’in çocuklara cinsel hücum hatasından karar giymesi hakkındaki yayın yasağı buyruğunu ihlal ettikleri için toplam 842 bin dolar para cezası ödemesine hükmetti.

Çoğunluğu Nine Entertainment Co ve Rupert Murdoch’a ilişkin News Corp’a ilişkin olan 12 medya kuruluşu, eyaletten sonra kardinalin yargılanması ve mahkumiyetine ait haber yapma konusundaki yayın yasağını Şubat ayında ihlal etmekten hatalı bulundu. Akabinde muhabirler, editörlerL-, radyo ve televizyon sunucuları mahpus tehdidiyle karşı karşıya kaldı. Lakin, mahkeme gazetecilere ve editörlere yönelik tüm suçlamaları düşürmeyi kabul etti.

DAVANIN GAYESİ VE AKTİFLİĞİNE ZİYAN VERİLDİ

Victoria Yüksek Mahkemesi Yargıcı John Dixon, medya firmalarını “emrin koşullarına karşıt bilgileri yayınlayarak davanın maksadını saptırdığını ve aktifliğini azalttığını” belirterek para cezasına mahkum etti.

nrleV UoZEi U 8aihXaHw

ÇOCUKLARA CİNSEL ATAK CÜRMÜNDEN MAHPUSA GİREN EN KIDEMLİ KATOLİK KİLİSESİ YETKİLİSİ

Öteki taraftan, Pell’in iki koro çocuğunu taciz etmekten mahkumiyeti, bir yıldan fazla mahpus yattıktan sonra geçen yıl Nisan ayında bozuldu. Pell, çocuklara cinsel akın kabahatinden mahpusa giren en kıdemli Katolik kilisesi yetkilisiydi. 2018’deki dava ve kararına ait raporlar, kardinalin karşı karşıya kalacağı öbür suçlamalar hakkında adil bir yargılama almasını sağlamak için Victoria Eyalet Mahkemesi tarafından kapalılık kararı çıkarıldı. Bu suçlamalar daha sonra düşürüldü.

Aralık 2018’de heyet tarafından mahkum edildikten sonra, medya Pell’in ismini vererek suçlamaları yayınladı.

Öte yandan, Nine Entertainment’ın The Age gazetesine iki makale ve bir başyazı için 345 bin dolar ile en ağır para cezası verirken, News Corp’un news.com.au isimli sitesinde yar alan bir makale için ise 306 bin dolar ceza uygulandı.

MİLYONLARCA TON ÇÖP DÜNYAYI KAPLIYOR

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın