Kapıkule’de yeni devir başlıyor: 30 dakikada PCR testi

Kapıkule’de yeni devir başlıyor: 30 dakikada PCR testi
Okunuyor Kapıkule’de yeni devir başlıyor: 30 dakikada PCR testi

blank

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) İdare Konseyi Lideri Recep Zıpkınkurt, odada düzenlediği basın toplantısında, Bulgar turistlerin Edirne’ye gelişlerini kolaylaştırmak ismine süratli testlerin olabilirliği konusunda Sıhhat Bakanlığı ve yetkili kurumlarla görüşmeler yaptıklarını lakin sonuç alamadıklarını belirtti.

Daha sonra Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Lideri Rifat Hisarcıklıoğlu ile görüştüklerini söz eden Zıpkınkurt, “Edirne Kapıkule’de bir laboratuvarla anlaşılıp 110 lira karşılığı 30 dakikada PCR testi alabilme imkanımız doğdu. Olağan bununla ilgili TOBB’un yaptığı çalışmalardan ötürü sayın Hisarcıklıoğlu’na çok teşekkür ediyorum. 1 Haziran prestijiyle Kapıkule girişlerinde uyruğu ne olursa olsun, giriş yapan, yapacak olan, PCR testini çıktığı ülkeden almamış olan kim olursa olsun 110 lira karşılığı Kapıkule’de bu testini yaptırabilecek” dedi.

Zıpkınkurt, uygulamanın hizmet gayesiyle yapıldığını, yer temini ve gerekli ufak tefek masrafları da Gümrük ve Turizm İşletmeleri A.Ş’nin üstlendiğini aktardı.

“ESNAF AÇISINDAN ÖNEMLİ”

Uygulamanın başlamasının Edirne esnafı açısından değerli olduğunu aktaran Zıpkınkurt, şöyle konuştu:

“Şehrimizin iktisadına çok kıymet verdiğimiz, çok kıymetli bulduğumuz Bulgar arkadaşlarımızın gelmesi ve kentimizin alışverişinin artması, ticaretinin artması konusunun ehemmiyeti üzerinde hepimiz duruyoruz. Kentimizdeki hareketlenmeyi getirecek olan konuklar 1 Haziran’dan itibaren 110 lira karşılığında bu testleri yaptırarak girecekler.

Biliyorsunuz Bulgaristan’da bu testler 90 levaya yapılıyor, yaklaşık 500 lira civarında. Edirne’den yurt dışına gidenler de Kapıkule’de yahut hastanelerde bu testleri yaptırabiliyor, 240 lira ödeyerek. Lakin bu hiçbir kar gayesi düşünülmeden yapılan bir süreç. Münasebetiyle kentimizin iktisadına önemli katkı sağlayacağına inanıyoruz. Aldığımız sonuçlara nazaran tekrar Hamzabeyli’de de tıpkı istasyonu kurma kararımız var.”

Zıpkınkurt, Bulgaristan’dan gelenlerin aşı kartı ibraz etmesi yahut Covid-19 geçirdiğini belgelemesi durumunda da Türkiye’ye gerebilmeleri için teşebbüslerinin olduğunu, bununla ilgili birkaç gün içinde dönüş beklediklerini söyledi.

PAZARKULE GÜMRÜK KAPISI’NIN YENİLEME İHALESİ BİTİYOR

Zıpkınkurt, Pazarkule Gümrük Kapısı’nın yenilenmesi ihalesinde projelerin son kademeye geldiğini belirtti.

Bakanlık onayında olan projenin tadilatlarının yapıldığını tabir eden Zıpkınkurt, şöyle devam etti:

“7’nci ay sonu prestijiyle Pazarkule Gümrük Kapısı’nın üretim ihalesi bitmiş olacak. Bu da demektir ki Pazarkule Gümrük Kapısı bizim için çok kıymetli. İki araba peronu, bir otobüs peronu olacak projede ve daha süratli, daha konforlu geçiş imkanı sağlayacak.

Bildiğiniz üzere Hamzabeyli Gümrük Kapısı’nın yenilenmesi bitti. Kapıkule bitti. Büyük ihtimalle haziran sonu yahut 20’si prestijiyle da İpsala Gümrük Kapımızın inşaatı tamamlanmış olacak. Konuklarımızı bu yaz karşılamaya hazırız inşallah. Pandemide olaylar da azaldı. Aşılanma arttı. Güzel bir dönem geçiririz diye düşünüyorum. Tüm Edirnelilere iyi olsun diyorum.”

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın