• Ana Sayfa
  • Genel
  • Kanada mahkemesi, İran’ın dini başkanı Hamaney’i terör kabahatinden mahkum etti

Kanada mahkemesi, İran’ın dini başkanı Hamaney’i terör kabahatinden mahkum etti

Kanada mahkemesi, İran’ın dini başkanı Hamaney’i terör kabahatinden mahkum etti
Okunuyor Kanada mahkemesi, İran’ın dini başkanı Hamaney’i terör kabahatinden mahkum etti

wr5rzoYZqUiQZA W3bRXog

İran İhtilal Muhafızlarınca, Tahran Havaalanından kalktıktan kısa mühlet sonra iki adet füze ile düşürülen Ukrayna Havayollarına ilişkin PS752 sefer sayılı yolcu uçağında yakınlarını kaybeden dört kişinin, Ontario Eyalet Yüksek Mahkemesine açtıkları davada karar verildi. Mahkeme, kararında Ukrayna yolcu uçağının düşürülmesinin terörist bir faaliyet olduğuna hükmetti. Kararda, İran İslam Cumhuriyeti, İran Silahlı Kuvvetleri, İran İhtilal Muhafızları Ordusu, İran’ın dini önderi Muhammed Ali Hamaney, Mohammed-Hossein Afshordi, Hossein Salami, Seyyed Abdolrahim Mousavi ve Amir Ali Hajizadeh işlenen terör aksiyonundan sorumlu tutuldu.

“İRAN’A KARŞI 1 MİLYAR DOLARLIK TAZMİNAT DAVASI AÇACAĞIZ’’

Mahkemeye dava açan Mehrzad Zarei, AA’ya yaptığı açıklamada, “Hamaney, birinci defa terör cürmünden mahkum edildi. Bu davayı, yakınlarını kaybeden dört kişi birlikte açtık. Bu birinci adımdı, kazandık. Artık tüzel sürecin tamamlanmasının akabinde İran’a karşı 1 milyar dolarlık tazminat davası açacağız.’’ dedi.

Ukrayna Hava Yollarına ilişkin “Boeing 737” tipi yolcu uçağı, 8 Ocak 2020 sabahı Kiev’e gitmek üzere Tahran Memleketler arası İmam Humeyni Havalimanı’ndan havalandıktan kısa müddet sonra düşmüş, uçaktaki 176 bireyden kurtulan olmamıştı. Uçakta hayatını kaybedenler ortasında 63 Kanada vatandaşı bulunuyordu.

İranlı yetkililer evvel uçağın vurulduğu argümanlarını kabul etmemiş daha sonra Genelkurmay Başkanlığı, Ukrayna uçağının “hassas askeri bir noktanın” üzerinden geçerken “insani hata” sonucu hava savunma sistemince fırlatılan iki füzeyle ezkaza düşürüldüğünü açıklamıştı.

İran, olaydan yaklaşık bir yıl sonra, 30 Aralık 2020’de, hayatını kaybedenlerin her birinin ailesine 150 bin dolar tazminat ödeyeceğini duyurmuştu.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın