Kafe ve restoranlara Avrupa modeli: Bahçesi olan açılsın

Kafe ve restoranlara Avrupa modeli: Bahçesi olan açılsın
Okunuyor Kafe ve restoranlara Avrupa modeli: Bahçesi olan açılsın

zDwFLBTmNUGrPc qKJ263Q

18 günlük tam kapanmanın akabinde açıklanan kademeli olağanlaşmaya tekrar restoran ve kafelerin dahil edilmemesi yeme-içme bölümünü isyan ettirdi. Restoran ve kafelerin artık bir darboğazda olduğunu belirten dal temsilcileri, dalın nefes alabilmesi için Avrupa modelinin ivedilikle hayata geçirilmesi davetini yaptı.

Bilim Şurası’nın açıklamalarına nazaran virüsün açık alanda tesirini 19 kat kaybettiğini aktaran kesim temsilcileri, kafe ve restoranların bahçe-balkon üzere açık alanlarında çalışmasına müsaade verilmesi gerektiğinin altını çiziyor.

KAFE VE RESTORANLARA AVRUPA FORMÜLÜ

Açık alanı olmayan esnaf için de bu yaz için özel bir kararla belediyelerin kaldırımlara masa atma müsaadesi vermesi gerektiğine dikkat çeken kesim temsilcileri, bu kararın bir an evvel uygulamaya alınmasını istiyor.

“Başkan Recep Tayyip Erdoğan’dan bu istikamette bir müjde bekliyoruz. Açık alanlarda faaliyet göstermemiz için müsaade çıkmasını umut ediyoruz” diyen bölüm oyuncuları, bu halde açılmaya hem kesimin hem de vatandaşların muhtaçlığı olduğunu belirtiyor.

“PAKET SERVİSLE DÖNMÜYOR”

Sabah gazetesinden Betül Alakent’in haberinde görüşlerine yer verilen Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği (TÜRES) Lideri Ramazan Bingöl, kademeli olağanlaşma kararının kesimde büyük bir hayal kırıklığı yarattığını belirterek, “5 milyon kişinin ekmek yediği bu dal virüsün günah keçisi ilan edildi. Kesim çok büyük bir çıkmazda. İvedilikle bir formül bulunmalı. Bizim teklifimiz tıpkı Avrupa ve Amerika’da olduğu üzere restoran ve kafelerin açık alanlarda hizmet etmesine müsaade edilmesi” dedi.

Açık alanı olmayan işletmelerin kaldırımlara masa atarak çalışma müsaadesi verilmesi gerektiğinin altını çizen Bingöl, “Sektörümüze bugün çabucak hemen açılma müsaadesi verilmeli. Haziran ayından itibaren de kapalı alanda sonlu kullanım müsaadesi tanınmalı. Paket servisle dalımız dönmüyor. Bu formülle en azından bölüm biraz nefes alır, akmasa da damlar” diye konuştu.

“GASTRONOMİ TURİZMİNE SAHİP ÇIKIN”

Turizmin deniz-kum-güneş ve otellerden ibaret olmadığının altını çizen Bingöl, “Otellere tedbirler dahilinde türlü kolaylıklar sağlandı. Bize de birebir formda sağlanmalı. Daima gastronomi turizmi diyoruz lakin bunu 1.5 yıldır görmezlikten geliyoruz. Dalımızda 150 bine yakın irili ufaklı işletmemiz turizm kesimine hizmet ediyor. Turizm Bakanımız nasıl kesim için uğraş sarf ediyorsa, gastronomi turizmine de sahip çıkmasını istiyoruz” dedi.

“VİRÜS AÇIK ALANDA TESİRİNİ KAYBEDİYOR”

Turizm, Restoran Yatırımcıları ve Gastronomi İşletmeleri Derneği (TURYİD) Lideri Kaya Demirer, olağanlaşma kapsamında AVM’lerin kapalı mağazalarının açılıp tıpkı AVM içinde açık alanı bulunan restoranlara müsaade çıkmamış olmasını şaşkınlıkla karşıladıklarını söyledi. Bölümde dünyanın birçok ülkesinde açık alanda faaliyete müsaade verildiğine dikkat çeken Demirer, “Bilim Şurası üyeleri de yaz mevsiminde açık alanlarda virüsün 19 kat tesirini kaybettiğini açıkladı. Bu durumda biz de en azından açık alanlarda hizmet verebiliriz. Açık alanları olmayan işletmeler için de belediyeler bu yaza özel kaldırımlara masa atılmasına müsaade vermeli” dedi.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın