Jeff Bezos’un uzay turizmine dudak uçuklatan teklif

Jeff Bezos’un uzay turizmine dudak uçuklatan teklif
Okunuyor Jeff Bezos’un uzay turizmine dudak uçuklatan teklif

Amazon’un kurucusu Jeff Bezos‘un sahip olduğu Blue Origin ile uzay turizmine katılmak isteyenler açık artırma ile teklif vermeye devam ediyor. Büyük bir ilgiyle karşılanan açık arttırmada şimdiye kadar en yüksek verilen teklifin ölçüsü aşikâr oldu.

Blue Origin ile uzaya gitmek için 2.8 milyon dolar teklif geldi

Şirket Çarşamba günü yaptığı açıklamada, 136 ülkeden 5200’den fazla teklif sahibinin, Blue Origin’in New Shepard roketinin 20 Temmuz’da gerçekleşecek uçuşuna binmek için kıyasıya yarıştığını açıkladı. 5 Mayıs ile 19 Mayıs ortasında sunulan kapalı tekliflerde sunulan en yüksek ölçü 1,4 milyon ABD doları olmuştu.

Bugün halka açılan tekliflerde birkaç saat içinde, en yüksek ölçü 2.4 milyon dolara yükseldi. Ama kısa bir mühlet sonra en yüksek teklif 2.8 milyon dolara çıktı.

jeff bezosun uzay turizmine dudak ucuklatan teklif 2 1jeff bezosun uzay turizmine dudak ucuklatan teklif 2 1

Blue Origin, kazananı belirlemek için 12 Haziran’da yapılacak canlı bir açık artırma öncesinde teklifleri web sitesinde göstermeye başladığında kıymeti de bir anda fırladı. Başka amaçlarının yanı sıra uzay turizmine öncülük etmeye çalışan roket üreticisi, 5 Mayıs’ta West Texas fırlatma alanında 15 test uçuşu ve 16 kapsül inişinden sonra operasyonel hizmete hazır olmak için kâfi bilgi topladığını söyledi.

Blue Origin, şirketin birinci uçuşunda kaç kişinin uçacağını yahut bunların çalışan mı yoksa müşteri mi olacağını söylemeyi reddetti. Bundan sonraki seyahatler için standart bilet fiyatlarını da şimdi açıklamadı. Ayrıyeten açık artırma gelirleri, Blue Origin’in bilim, teknik ve matematik eğitimini teşvik etmeyi amaçlayan vakfına gideceği belirtiliyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın