Japonya’ya olimpiyat tehdidi

Japonya’ya olimpiyat tehdidi
Okunuyor Japonya’ya olimpiyat tehdidi

vTY3vyEjZ02F 8WmVWGOeA

Japonya’da Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’nın 23 Temmuz’a ertelenen açılışı öncesinde corona virüs salgınını denetim altına almak için gayret ederken, Olimpiyat Oyunları ile ilgili meseleler artmaya devam ediyor.

Güney Kore hükümeti, olimpiyat Meşalesi rölesinin ülkedeki ilerleyişini gösteren haritada Japonya ile Kore Yarımadası ortasındaki tartışmalı adayı Japonya‘ya bağlı gösteren Tokyo idaresine reaksiyon verdi.

Haritadaki durumu tespit eden Seul hükümeti, Japonya’ya resmi şikayette bulunarak Japonya’yı Tokyo Olimpiyat Oyunlarını boykot etmekle tehdit etti.

EGEMENLİK SAVINA İTİRAZ

Güney Kore Dışişleri Bakanı Chung Eui-yong mevzuya ait yaptığı açıklamada, Seul’un Japonya’nın ada üzerindeki egemenlik tezlerine mümkün olan en güçlü halde itiraz edeceğini belirtti.

Japonya Kabine Baş Sekreteri Katsunobu Kato, Tokyo idaresinin Güney Kore’ye Japonya’nın adanın sahibi olduğunu ve ülkenin Japon Denizi’ndeki pozisyonu göz önüne alındığında protestonun kabul edilemez olduğunu ilettiğini tabir etti.

Boykot kararı şimdi resmi olarak onaylanmazken gözler Güney Kore hükümetine çevrildi. Güney Kore tarafından Dokdo olarak isimlendirilen ada, Tokyo tarafından ise Takeshima olarak isimlendiriliyor. Ada, bir silahlı polis ünitesinin konuşlandırıldığı Güney Kore tarafından denetim edilirken, Japonya ise Güney Kore’nin adayı “yasadışı olarak işgal ettiğini” argüman ediyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın