• Ana Sayfa
  • Genel
  • Japon hekim uyardı: Tokyo Olimpiyatları nedeniyle corona virüsün “olimpik mutasyonu” ortaya çıkabilir

Japon hekim uyardı: Tokyo Olimpiyatları nedeniyle corona virüsün “olimpik mutasyonu” ortaya çıkabilir

Japon hekim uyardı: Tokyo Olimpiyatları nedeniyle corona virüsün “olimpik mutasyonu” ortaya çıkabilir
Okunuyor Japon hekim uyardı: Tokyo Olimpiyatları nedeniyle corona virüsün “olimpik mutasyonu” ortaya çıkabilir

blank

Japon yetkililer ve Memleketler arası Olimpiyat Komitesi (IOC), oyunların bu yıl sıkı önlemler altında devam edeceğini duyurdu. Bununla birlikte, yabancı seyircilerin kabul edilemeyeceği, yerli izleyicilere ait kararın ise gelecek ay verileceği söz edildi. Fakat, bu durum nüfusun yüzde 5’inden biraz fazlasının aşı olduğu Japonya’da telaş yaratmaya devam ediyor.

Japonya Tabipler Birliği lideri Naoto Ueyama, 200’den fazla ülke ve bölgeden sportmenlerin katılacağı ve sekiz hafta içinde başlayacak olan oyunların ülke için bir tehlike oluşturduğunu söyledi.

“100 YIL BOYUNCA TENKİTLERİN GAYESİ OLABİLİRİZ”

Ueyama basın toplantısında yaptığı açıklamada, “Corona virüsün farklı yerlerde bulunan tüm farklı mutantları ağırlaşacak ve burada Tokyo’da toplanacak. Yeni bir güçlü varyantın ortaya çıkma potansiyelini göz gerisi edemeyiz. Bu türlü bir durum ortaya çıkarsa, Tokyo Olimpiyatlarında virüsün bu formda isimlendirilmesi manasına bile gelebilir. Bu çok büyük bir trajedi ve 100 yıl boyunca bile tenkitlerin amacı olacak bir şey” sözlerini kullandı.

BOg5Wp3B1EG6oT bA59pow

Öte yandan Japonya’daki aşılama kampanyasına yardım eden İngiltere’de Londra Nüfus Sıhhati Enstitüsü müdürü Kenji Shibuya, olimpiyatlara has tehlikeleri küçümsedi. Shibuya, “Mutasyon, corona virüsün bağışıklığı zayıflamış yahut kısmen aşılanmış bireylerde uzun mühlet kaldığı vakit gerçekleşir. Bu yüzden, bence Japonya’daki mevcut durum Tokyo Oyunları sırasında olduğundan daha tehlikeli” dedi.

HARİKA HAL

Tokyo Olimpiyatları’nın resmi ortağı Asahi Shimbun, Çarşamba günü oyunların iptal edilmesi davetinde bulunan bir başyazı yayınladı, fakat eski IOC lider yardımcısı Dick Pound daha sonra olimpiyatlara devam edeceklerini söyledi.

Japon kamu yayıncısı NHK ise Perşembe günü geç saatlerde, salgın rastgele bir rahatlama belirtisi göstermediği için hükümetin Japonya’nın büyük kısmında OHAL’i üç hafta uzatarak 20 Haziran’a kadar sürdürmek istediğini bildirdi. Tokyo Olimpiyatları’nın başlangıcı tarihi ise 23 Temmuz olarak belirlendi.

“CORONA VİRÜSE KARŞI BAĞIŞIKLIK YILLARCA SÜREBİLİR”

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın