• Ana Sayfa
  • Genel
  • Japon bilim insanlarından Covid-19 araştırması: Virüsle oluşan antikor yetersiz kalabilir

Japon bilim insanlarından Covid-19 araştırması: Virüsle oluşan antikor yetersiz kalabilir

Japon bilim insanlarından Covid-19 araştırması: Virüsle oluşan antikor yetersiz kalabilir
Okunuyor Japon bilim insanlarından Covid-19 araştırması: Virüsle oluşan antikor yetersiz kalabilir

BJ49JuGfrUWVcGDE Oe Vw

Covid-19 salgınında mutasyon telaşı dünya kamuoyunun gündemini meşgul etmeyi sürdürürken, Japon bilim insanları enfekte olmuş şahıslarda oluşan antikorların muhafaza potansiyeline dair bir bilimsel araştırmaya imza attı.

Geçtiğimiz yıl Şubat ve Nisan ayları ortasında Covid-19 testi müspet çıkan 21-78 yaş ortası 250 kişiyi mercek altına alan Yokohama Kent Üniversitesi’nden bilim insanları, hafif semptomlar gösteren ya da semptom göstermeyen hastaların yüzde 97’sinde enfeksiyondan 6 ay sonra Covid-19’a karşı antikor oluştuğunu tespit etti.

Enfeksiyondan 1 yıl sonra ise hastaların yüzde 96’sının antikorları koruduğu belirlenirken, hastalığı daha ağır geçirenlerin ise tamamında 1 yıl sonra dahi antikor gözlendiği belirtildi.

MUTASYON RİSKİ

Araştırmada hafif semptomlar gösteren yahut hiç semptom geliştirmeyen hastaların yüzde 69’unun enfeksiyondan 6 ay sonra Güney Afrika mutasyonuna karşı antikor ürettiği tespit edilirken, oran Hindistan mutasyonu için yüzde 75, Brezilya mutasyonu için yüzde 81, İngiltere mutasyonu için ise yüzde 85 olarak belirlendi.

Kelam konusu kümeden farklı mutasyonlara karşı antikor geliştirenlerin yüzdesinin 1 yılın akabinde daha da düştüğü söz edildi.

ŞİDDETLİ GEÇİRENLERDE RİSK DAHA AZ

Salgının erken evrelerinde Covid-19’dan enfekte olan lakin orta ila şiddetli semptomlarla hastalığı atlatan bireylerin yüzde 90’ında enfeksiyondan 12 ay sonra dahi 4 mutasyondan rastgele biriyle savaşabilecek seviyede antikor oluştuğu saptandı.

AŞI GEREKLİLİĞİNİ ORTAYA KOYDU

Araştırma sonucunun salgının birinci günlerinde enfekte olan ve bilhassa asemptomatik ya da hafif semptomlu hastaların farklı mutasyonlara karşı hala aşılanması gerektiğini ortaya koyduğu belirtildi. Uzmanlar kelam konusu kümenin, bedeninin hastalığı ağır atlayanlar kadar antikor üretmediğine dikkat çekti.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın