• Ana Sayfa
  • Genel
  • Japon bilim insanları araştırdı: Bazı mutasyonlar riski 1.4 kat arttırıyor

Japon bilim insanları araştırdı: Bazı mutasyonlar riski 1.4 kat arttırıyor

Japon bilim insanları araştırdı: Bazı mutasyonlar riski 1.4 kat arttırıyor
Okunuyor Japon bilim insanları araştırdı: Bazı mutasyonlar riski 1.4 kat arttırıyor

Yk4PsLMiq0aOn uA3L0G1A

Dünya genelinde yaklaşık 160 milyon şahsa bulaşarak 3.33 milyonu aşkın mevte neden olan Covid-19 salgınında, mutasyon kaygısı dünya kamuoyunun gündemini meşgul etmeye devam ediyor.

Japonya Ulusal Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü’nden bir küme araştırmacının yaptığı çalışma ülkedeki hadiselerin birçoklarını oluşturan farklı varyantların önemli semptomlara neden olma ihtimalinin olağana nazaran 1.4 kat daha fazla olduğunu ortaya koydu.

6 Mayıs’a kadar olan 3 aylık devirde Japonya’da Covid-19 testi müspet çıkan 207 binden fazla kişinin bilgilerini mercek altına alan uzmanlar, PCR testi yahut genom tahlili yoluyla bunların 15 binden fazlasının N501Y mutasyonu taşıyan varyantlarla enfekte olduğu doğruladı.

Kelam konusu mutasyonu taşıyan corona virüs varyantları ile enfekte olmuş hastaların durumunu tahlil eden bilim insanları, şahısların 475’inin şiddetli zatürree yahut çoklu organ yetmezliği dahil olmak üzere önemli semptomlar geliştirdiğini tespit etti.

N501Y mutasyonu taşıyan varyantlardan enfekte olmuş bireylerde daha evvel enfekte olanlara kıyasla önemli semptom geliştirme riskinin yüzde 40 daha fazla olduğunu gösteren çalışmaya nazaran risk, 40-64 yaşları ortasındaki hastalarda ise olağana nazaran yüzde 66 daha yüksek olarak belirlendi.

UZMANLAR UYARDI

Covid-19’un farklı mutasyonlarının doğurduğu risk oranını tam olarak tahlil etmenin mevcut data yetersizliği nedeniyle sıkıntı olduğunu hatırlatan uzmanlar, buna karşın salgın tedbirleri ve virüs tedavisinin mutasyonların önemli semptomlara neden olma riskinin daha yüksek olduğu varsayımına dayanarak yürütülmesi gerektiği konusunda uyardı.

DAHA SÜRATLİ YAYILIYOR

Daha evvel Covid-19’un İngiltere, Güney Afrika, Brezilya ve Hindistan varyantlarının tümünün virüsü insan hücrelerine bağlayan spike proteinlerinde değişimler yaşadığı kamuoyuna yansımış, kimilerinde görülen N501Y isimli mutasyonun ise virüsü öbür hücrelere bulaşma ve yayılma konusunda güçlendirdiği tabir edilmişti.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın