İTO Lideri’nden KDV daveti

İTO Lideri’nden KDV daveti
Okunuyor İTO Lideri’nden KDV daveti

c3WPR gLjUCPVR5EMVWSCQ

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Lideri Şekib Avdagiç, 1 Haziran’da başlayacak kademeli olağanlaşmanın ikinci etabında, İstanbul iş dünyasının beklentilerini kıymetlendirdi.

Yeme-içme, cümbüş, bakım-onarım hizmetleri üzere pek çok dal için uygulanan KDV indirimlerinin mühletinin gelecek günlerde sona ereceğini hatırlatan Avdagiç, şunları kaydetti:

“Geçen yıl temmuz ayında yayımlanan kararname ile kimi hizmetlerde KDV yüzde 8’e, kimi hizmetlerde de yüzde 1’e düşürülmüştü. Akabinde da bu indirimler 31 Mayıs 2021’e uzatılmıştı. Öte yandan, konaklama tesislerinde geceleme hizmetlerindeki yüzde 1’lik indirimli KDV oranı uygulaması ile eğitim ve öğretim hizmetleri için yüzde 1 KDV oranı da 30 Haziran’da sona eriyor.

Yüzde 8 ve yüzde 1’e düşürülen indirimli KDV uygulamasının devamında fayda var. Yeme-içme bölümü başta olmak üzere kısıtlamalardan etkilenen bölümlerde 31 Mayıs’ta sona erecek KDV indirimlerinin salgın bitene kadar uzatılması firmalarımızı güçlü tutacaktır.”

“BİZİ ESKİ OLAĞANA TAŞIYACAK OLAN, AŞILAMADA ELDE EDİLEN MUVAFFAKİYET OLACAK”

Şekib Avdagiç, salgının global iktisat ve ticaret üzerinden tsunami üzere geçtiğini tabir ederek, “15 aylık sürecin sonunda tünelin ucundaki ışığı gösterecek olan, bizi eski olağana taşıyacak olan, çok açıktır ki aşılamada elde edilen muvaffakiyet olacaktır. Aşılama, bizi tünelin sonuna götürecek, ışığın gücünü artıracak en kıymetli etkendir. Zira her ülkenin aşı sayısı kadar umudu olacaktır. Türkiye’de Covid-19 aşısının teminine ait olumlu gelişmeler de bu manada iş dünyamıza itimat veriyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın