İşte Elon Musk’ın Yeni Stratejisi! Dogecoin İçin Ne Manaya Geliyor?

İşte Elon Musk’ın Yeni Stratejisi! Dogecoin İçin Ne Manaya Geliyor?
Okunuyor İşte Elon Musk’ın Yeni Stratejisi! Dogecoin İçin Ne Manaya Geliyor?

330830a0 b420 11eb b5a6 47994a86ec08

Elon Musk’ın kripto piyasası üzerindeki tesiri, hem Bitcoin hem de Dogecoin (DOGE)’in Tesla CEO’sunun tweet’lerinin akabinde büyük fiyat hareketleri sergilemesiydi. Bilhassa Dogecoin’in son fiyatını Musk’a borçlu olduğu, herkes tarafından kabul edilen bir durum. Lakin, bu yakında sona mı eriyor? Musk, ardık DOGE’a farklı mı bakıyor? Coin’i farklı mı sunuyor?

Elon Musk’ın Dogecoin planları değişmiş olabilir

Birkaç hafta öncesine kadar Musk’ın Dogecoin topluluğuna yaptığı birkaç katkıdan biri, seçilmş latifelerden oluşan söz oyunlarıydı. Musk’ın tweet’leri DOGE’un büyümesine yardımcı oldu ve beşerler, kısa vadeli yatırım getirilerinden para kazanabildiği sürece memnundu. AMBCrypto’dan Jibin George’a nazaran, son vakitlerde bir şeyler değişmiş üzere görünüyor. Evet, Musk hala latifelerle ilgileniyor, fakat tıpkı vakitte kripto para ekosisteminin özünde biraz daha fazla yer alıyor. Musk, geçtiğimiz günlerde, geliştiricileri DOGE’un süreç verimliliğini düzgünleştirmeye çağırdığını tweetledi. Daha sonra Tesla CEO’su, aşağıdakileri tweetledi:

Dogecoin’in resmi bir tertibi olmadığını ve bana kimsenin rapor vermediğini lütfen unutmayın, bu nedenle harekete geçme yeteneğim hudutlu.

George’a nazaran, bu tweet, Musk’ın geçmişte DOGE’a karşı yöneltilen iki temel eleştiriyi kasıtlı olarak düzeltmeye çalıştığını gösteriyor. Hem sabit bir çekirdek geliştiricisinin olmaması hem de arz ve kontörlün merkezileştirilmesi argümanı Dogecoin’e karşı yöneltilen en büyük argümanlardan ikisiydi. Lakin, George, “Eğer bir tweet’iniz, bir kripto para ünitesini günde %20 oranında etkileme yetisine sahipse, hakikaten ‘hareket etme yeteneğim sınırlı’ diyebilir misiniz?” diyor.

dogecoin spotlight 1280x720 1

O vakit Elon Musk, neden bu türlü bir twete attı?

Öyleyse neden Tesla CEO’su DOGE-hype’lama tekniğinden uzaklaşıyor? George’a nazaran en kolay ve makul açıklama şu: Dogecoin’in durumunu ana akımın gözünde “gerçek bir kripto” olarak legalleştirmeye çalışıyor. Lakin kripto uzmanı, şu anda pazarlama stratejisindeki değişikliği neyin hızlandırdığını varsayım etmenin imkânsız olduğunu söylüyor. Lakin, her şeyin eskisi kadar uygun olmadığına işaret eden baız ipuçları var.

DOGwewFaal DOGE adresleri. Kaynak: BitInfoCharts

Örneğin, Kriptokoin.com olarak da daha evvel bildirdiğimiz üzere DOGE’un günlük faal adresleri 9 Mayıs’ta 222.52 bin iken yazım sırasında 54.6 binde. Bu düşüş, DOGE’daki yeni yatırımcı dalgasının bir ölçü gerilediğini gösteriyor. Ayrıyeten, DOGE’un kısa vadeli 7 günlük yatırım getirisi -%13’e kadar geriledi.

DOGwew 1Kaynak: Messari

AMBCrypto’dan Jibin George’a nazaran burada birkaç faktörün dikkate alınması gerekiyor. Öncelikle geçen hafta piyasanın birçok için epey zordu – BTC ve Ethereum büyük ölçüde düştü. Hasebiyle DOGE’dan da misal bir düşüş beklendi. Lakin tarihî olarak altcoin, piyasanın geri kalanından bağımsız olarak hareket etti. DOGE’un yükselişe geçmesiyle, bu sefer başaramaması için öbür bir sebep yok üzere görünüyordu. Son olarak, DOGE topluluğunun Musk’ın “ciddi” stratejisini “yemediğini” gösteren birtakım ispatlar bulunuyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın