İşte Elon Musk ve Dogecoin İlgisinin Art Perdesi

İşte Elon Musk ve Dogecoin İlgisinin Art Perdesi
Okunuyor İşte Elon Musk ve Dogecoin İlgisinin Art Perdesi

elon snl doge

Geçen hafta, Tesla CEO’su Elon Musk, Dogecoin blockchain’inden sorumlu Ross Nicoll ve öbür üç geliştirici hakkında tweet attı. Tesla ve SpaceX yöneticisi, “Sistem süreç verimliliğini artırmak için Doge geliştiricileriyle çalışmak, potansiyel olarak umut verici” demişti. Pekala, geliştirici Ross Nicoll, bunun hakkında neler diyor? İşte Decrypt’te yer alan bir röportaja nazaran geliştiricinin Elon Musk yorumları ve birlikte çalışmak hakkındaki düşünceleri…

Musk ve Dogecoin

Kriptokoin.com olarak daha evvel de bildirdiğimiz üzere Musk, Tesla’nın bu yılın başlarında 1,5 milyar dolarlık Bitcoin satın alımıyla, dünyanın birinci kripto para ünitesini gerçek manada ana akım haline getirebilmesiyle alanda epey değerli bir pozisyona gelmişti. Elbette Musk, Dogecoin hakkında da “sadece latife amacıyla” tweet atmayı seviyordu. Lakin geçtiğimiz haftalarda Tesla, sürpriz bir U dönüşü yaptı. Tesla’nın Bitcoin’i elinde tutmaya devam edeceğini belirtirken, çevresel korkular nedeniyle artık ödeme olarak kabul etmeyeceğini ve daha yeşil bir alternatif arayışında olduğunu açıkladı. Bu durum, Bitcoin’in geçtiğimiz hafta %30 paha kaybetmesine neden oldu.

elon musk doge

Öncelikle Nicoll, Nicoll, tweet’in akabinde “Şaşkına döndüğünü” söyledi ve “Elon, bize bunu yapacağını söylemedi” dedi. “Bizi hazırlıksız yakaladı. Lakin bu olayın nereye gideceğini merak ediyordum,” dedi. Şimdiye kadar Musk’ın Dogecoin ve takımı ile uygulamalı olarak ilgilendiği bilinmiyordu. Tweet’leri 2021’in başından bu yana Dogecoin’i %10.000 yükseltmesine karşın.  Musk, tokenin kurucularının kendisine Dogecoin CEO’su rolü teklif edildiğinde proje hakkında birinci tweet’ini atmıştı. Musk’ın tweet’inden evvel çok az kişi kendisinin gruba fon sağlamak için istekli olduğunu biliyordu (bu isteği, grup tarafından reddedildi).

Geliştirici, Musk ile DOGE grubu ortasındaki alakayı ayrıntılandırdı

Nicoll, “Musk ortada sırada bildiri atar. Ne vakit atsa, geliştiricileri bir ‘faaliyet telaşı’ sarar,” dedi. Birçok insan, Musk’ın uzun vakittir neredeyse hiç geliştirilmemiş olan DOGE’da nasıl bir potansiyel gördüğünü merak etti. Nicoll, bilhassa Dogecoin güncellemelerinin 18 ayı bulması nedeniyle “sadece geliştirme uğruna geliştirme uğraşı harcama konusunda” hiçbir mana görmediğini söylüyor. “Neden sık sık güncelleme yapalım ki? Çılgınca görünüyor,” diyor.

Yakın vakte kadar blockchain projesi R3 için akıllı kontrat geliştiricisi rolünde bulunan Nicoll, her üç ayda bir yeni güncelleme yayınlamanın çok olacağını düşündüğün söylüyor. Nicoll ayrıyeten ağın şu anda senkronizasyon ile ilgili performans meseleleri yaşadığını ve birçoğunun yakın bir vakitte gerçekleşecek olan güncelleme ile düzeltileceğini söylüyor. Geliştiriciye nazaran bu güncellemelerin kimileri Musk tarafından teşvik edildi.

Elon Musk Dogecoin 2 1

Asıl emel: Dogecoin ile bir fincan kahve satın almak

Decrypt’te yer alan bilgilere nazaran Nicoll, Musk’ın emeli hakkında epey açıktı: Dogecoin’i ucuz ve bir fincan kahve satın almak için kullanımı kolay hale getirmek.” Nicoll, “Elon’ın ödeme süreçlerinde bir geçmişi olduğu açık. Biz de bu mevzuda ondan tavsiye alıyoruz,” dedi. Geliştiriciye nazaran Musk, geliştiricilere, bir PayPal kurucusu olarak sahip olduğu bilgilere dayanarak Dogecoin’i bir latifeden gerçek bir yardımcı programa nasıl taşıyabilecekleri konusunda birçok tavsiyede bulundu. “İşlem hacmini artırdığını dürüstçe söyleyebilirim,” dedi.

Nicoll, Musk’ın projeye olan coşkusunun, geliştiricilerin ekseriyetle onu denetim altında tutmaları gerektiği manasına geldiğini belirtiyor. Musk’ın sonuncu amaca koştuğunu belirten Nicoll, “Nihai gayeye koşuyor, ancak biz ‘A’dan Z’ye bir yol haritası hazırlamamız gerekiyor’ diyoruz” diyor.

shib shibu inu doge dogecoin iStock 1197121742

Geliştiriciler ve Musk, Dogecoin’in karbon ayak izini azaltmanın yollarını da tartıştılar ve “hala değerlendirmeye devam ediyorlar.” Nicoll, büyük kararlar alınmadan evvel yapılması gereken “çok sayıda modelleme” olduğunu söyledi. Musk ile kripto para ünitesinin güç tüketimini daha da azaltabileceği konusunda ise optimist.

Yeni Dogecoin geliştiricileri

Nicoll, Dogecoin’i geliştirmeye yönelik ilginin arttığını belirtti. Geliştirici takımının az iştirakçiden oluşmasını istediğini belirtiyor ve bu emelle yeni kuşak Dogecoin geliştiricilerini eğitmek için kodlama sürecini Twitch’te canlı olarak yayınlıyor.

Bir sonraki yükseltme

Nicoll, 2019’dan bu yana en büyüklerden biri olan 1.21 güncellemesinin temelini atıyor. Bu güncelleme Bitcoin’e dayanıyor ve bu çalışma için Bitcoin Core geliştiricilerini kaynak gösterdi. “Benimsenmesi kolay olsun diye Bitcoin’e katiyen olabildiğince yakın olmaya çalıştık,” dedi.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın