İstanbul Yedikule’de Test Sonucu Ulaşmayan Korona Virüs Şüphesi

 İstanbul Yedikule’de Test Sonucu Ulaşmayan Korona Virüs Şüphesi
Okunuyor İstanbul Yedikule’de Test Sonucu Ulaşmayan Korona Virüs Şüphesi

Twitter kullanıcısı @embesilikat, Korona Virüs nedeniyle Yedikule Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne başvurusu ve devamını Twitter’da bir flood olarak paylaştı.

Babam tam 6 gündür yoğun bakımda ve hayati tehlikesi devam ediyor. Süreçle ilgili detayları flood olarak paylaşacağım. Kafamı henüz toparlayabildim. Gerçekten çok can sıkıcı detaylar var.

Üç hafta önce annem ve babam eş zamanlı olarak hastalandı. Ayrı zamanlarda ikişer kere hastaneye götürdük. Herkese yapıldığı gibi serum verip yolladılar. Ne test yaptılar ne de tahlil.

Geçtiğimiz pazartesi babam iyileşemeyince Yedikule Göğüs Hastalıkları Hastanesi’ne götürdüm. Zar zor röntgen çekilmesini ve tahlil yapılmasını sağladık. Gün boyu süren tetkikler sonucunda hastaneye yatırma kararı aldılar. Yatış sebebini sorduğumda kan gazı değerinin düşük olduğunu söyledi sadece. Röntgen sonucuyla ilgili herhangi bir şey söylemedi. Yatış işleminin ne zaman gerçekleşeceğini sorduğumdaysa belli olmadığını ne zaman yatak boşalırsa o zaman yatacağını söyledi.

Söylediği şeyin ucu o kadar açık ki ben mi yanlış anladım diyerek sorma gereği duydum ve gerekirse günlerce bankta mı bekleyeceğiz soruma aldığım cevap ‘evet’ oldu. Biraz müşahede odasında bekledik fakat babamın zerre dayanacak gücü yoktu. Durumu anlatmama rağmen doktorlar, hemşireler yapacak bir şey olmadığını, hastanede yatış için iki gün bekleyen hastalar olduğunu söylediler. Mecburen babamı alıp çıktık. Çıkarken doktorla görüştüğümde, “Eve gidebilir ama solunum güçlüğü var buhar makinesi kiralarsanız iyi olur” dedi (burası önemli).

Yedikule’den tahlil sonuçlarını alıp özel hastaneye götürdük. Acil doktorları, hastayı neden sevk ettiklerini sordular. Sevk olmadığını bizim geldiğimizi söyleyince şaşırdılar. Yoğun bakımlık hastayı eve gidebilirsiniz diye çıkarmak malum herkesi şaşırtır.

Acilde tekrar röntgen çektiler. Röntgen sonucunu gören tüm acil personeli normalde maske takmıyorken hepsi maske takmaya başladı. Sonra yurtdışı bağlantımız olup olmadığını sordular. Belli ki #Coronavirüs şüphesiydi. Ama o günlerde Corona’yı konuşmak suç teşkil ediyordu o yüzden bir şey demediler. Aynı günün gecesinde yatışımızı yaptık. Yatırmadan önce her şeyin olabileceğini, her an yoğun bakıma alınabileceğini söylediler. Nitekim bir sonraki akşam (salı) babam oksijen maskesiyle de nefes alamamaya başladı ve yoğun bakıma alındı.

Çarşamba günü yoğun bakım uzmanı doktor corona şüphesi olduğunu buna rağmen bizi neden ‘sevk’ ettiklerini sordu. Biz tekrar sevk olmadığını söyledik. Doktor aynen şöyle dedi: “Yedikule durumun farkına varmış ve #CoronaVirüs şüphesiyle çıkarmış sizi hastaneden”. Aynı gün ülkede Corona konuşulmaya başladı. Artık yasak olmaktan çıktı konuşmak ve sağlık bakanlığı örnek almaya geldi. Tam beş gün önce öğlen babamdan örnek aldılar ve 24 saat sonra açıklanır sonuç dediler.

Yoğun bakım doktoru annemi ve bizi de test için gönderdi. Annem hasta olduğu için ciğerlere baktılar, grip olmadığını görünce eve yolladılar ve evden çıkmayın kesin dediler. Ama Coronavirüs testi yapmadılar. Cuma günü ilçe sağlık müdürlüğünden bizi arayıp eve geleceklerini ve bizden örnek alacaklarını söylediler. Bu süreçte bizi denetleyen, evden çıkıp çıkmadığımızı kontrol eden kimse yoktu. İnisiyatif sadece bizdeydi.

Bize 24 saate çıkar denen sonuçlar 120 (5 gün) saati geçmesine rağmen çıkmadı. Hayati tehlike sürdüğü için açıklamıyorlar muhtemelen. Bizim sonuçları da keza açıklamayacaklar ama biz eminiz. Annem hala biraz hareket etse öksürük nöbeti geçiriyor.

Yedikule’deki doktor baskı altında olabilir ama insan canını tehlikeye atan bir duruma müsaade etmek, mesleki onurunu, yeminini çiğnemek köpekliktir. Ve ayrıca  @saglikbakanligi sonuçlarımız nerede, neyi gizliyorsunuz?

Yedikule Hastanesi korona virüs acil kaydı
O güne ait acil kaydı.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

deneme bonusu veren siteler biricerik.com Dostca.net Mevsim.org