ISS’e giden Rus kozmonotların Ukrayna ayrıntısı reaksiyon çekti!

ISS’e giden Rus kozmonotların Ukrayna ayrıntısı reaksiyon çekti!
Okunuyor ISS’e giden Rus kozmonotların Ukrayna ayrıntısı reaksiyon çekti!

Geçtiğimiz Cuma günü üç kişilik Rus kozmonot grubu Rusya’nın Soyuz roketiyle başarılı bir halde Milletlerarası Uzay İstasyonu’na (ISS) fırlatıldı. Fakat Ukrayna bayrağının renklerini yansıtan sarı-mavi uzay kıyafetleri giymiş olan kozmonotlar tartışma yarattı.

Oleg Artemyev liderliğinde ISS’e giden Roscosmos takımında Denis Matveev ve Sergey Korsakov isimli iki başka kozmonot bulunuyordu. Ekip önderi Artemyev’in ISS’e girişi sırasında sarı-mavi uçuş kıyafeti giydiğinin görülmesi Twitter’da büyük tartışmalara yol açtı. Bu kıyafet, uzay ajansının seçimi mi yoksa Rusya’nın protestosu mu?

Rus kozmonotlar kıyafetleriyle Ukrayna göndermesi mi yapıyor?

Memleketler arası Uzay İstasyonu’na giden Rus takımı, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinden bu yana ISS’e gönderilen birinci ekip. Daha evvel Batılı ortaklarıyla uzayda problemler yaşayan Rusya, yeni ISS kıyafetleri üzerinden gönderme yapıyor olabilir.

Ekip başkanı Oleg Artemyev, Uzay İstasyonu’na girdikten sonra kıyafetle ilgili açıklamalarda bulundu. Her mürettebatın kendi uçuş kıyafeti renklerini seçtiğini söyleyen Artemyev, Ukrayna ile kontaklı olup olmadığından ise bahsetmedi:

“Bir renk seçme sırası bize geldi. Lakin aslında çok fazla sarı gereç biriktirmiştik, bu yüzden onu kullanmamız gerekiyordu. Bu yüzden sarı giymek zorunda kaldık.”

Bununla birlikte Rusya’nın, Ukrayna işgaliyle ilgili her alanda dezenformasyon içerisinde olduğunu unutmamak gerekiyor. Daha evvel Rusya merkezli devlet kanalları, Ukrayna işgalini “özel askeri operasyon” olarak yorumlamış ve askeri harekatı kahramanca göstermişti. Lider Putin’in son atılımı, uzay kıyafetlerine kadar sıçramış durumda.

Rusya’nın uzay kıyafetleri üzerinden yeni bir dezenformasyon başlattığını söyleyen Ukrayna Parlamentosu Üyesi Roman Hryshchuk ise ISS ortaklarını bu mevzuda bir şeyler yapmaya çağırdı:

“Ukrayna bayrağı renklerinde Rus kozmonotlar. Bu, Rus propagandasının bir öbür hilesidir. Dünya medyasının yalnızca Putin’in savaşa gereksinimi olduğuna inanmaları için sahiden muhtaçlıkları var, bu yüzden masallar uydururken birebir vakitte sivilleri bombalamaya devam ediyorlar.”

Rus kozmonotlar Artemyev, Matveev ve Korsakov’un ISS’e ulaşması, Roscosmos’un uzaydaki altı aylık misyonunun başlangıcı manasına geliyor. Kozmonotların, 30 Mart tarihinde NASA astronotu Mark Vande Hei’yle birlikte Dünya’ya geri dönmesi planlanıyor.

Pekala ya siz Rus kozmonotlar tarafından tercih edilen Ukrayna bayrağı rengindeki kıyafetler hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından ya da SDN Forum‘da bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın