• Ana Sayfa
  • Genel
  • İsrail’in Gazze’ye taarruzlarında 61’i çocuk 212 Filistinli hayatını kaybetti

İsrail’in Gazze’ye taarruzlarında 61’i çocuk 212 Filistinli hayatını kaybetti

İsrail’in Gazze’ye taarruzlarında 61’i çocuk 212 Filistinli hayatını kaybetti
Okunuyor İsrail’in Gazze’ye taarruzlarında 61’i çocuk 212 Filistinli hayatını kaybetti

sGfSrtXk

İsrail’in 10 Mayıs’tan bu yana abluka altındaki Gazze Şeridi’ne düzenlediği taarruzlarda 61’i çocuk, 36’sı bayan olmak üzere 212 kişi hayatını kaybetti, 1400 kişi yaralandı.

Gazze’deki Sıhhat Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra düzenlediği basın toplantısında, İsrail taarruzlarında hayatını kaybedenlerin sayısının 212’ye yükseldiğini belirtti.

t2UYS Xpku3gjnCnkrKCg

Kudra, hayatını kaybedenler ortasında 61 çocuk ve 36 bayanın bulunduğunu, yaralı sayısının ise 400’ü çocuk ve 270’i bayan olmak üzere 1400’e ulaştığını söz etti.

İsrail’in pak sivilleri konutlarında amaç almaya devam ettiğini ve çok güç kullandığını kaydeden Kudra, ataklar nedeniyle on binlerce Filistinlinin evsiz kaldığını ve bu durumun yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) ve salgın hastalıkların yayılmasına sebep olacağını kelamlarına ekledi.

KUDÜS VE GAZZE’DEKİ OLAYLAR

İsrail’in işgal altındaki Doğu Kudüs’te bulunan Mescid-i Aksa’da ramazan ayında ibadet edenlere saldırması ve Pir Cerrah Mahallesi sakinlerini konutlarından zorla çıkarma planı bölgede gerginliği tırmandırmıştı.

Gazze Şeridi’ndeki Filistinli direniş kümeleri, İsrail polisinin işgal altındaki Doğu Kudüs’te yer alan Mescid-i Aksa ve Pir Cerrah Mahallesi’nden çekilmesi için 10 Mayıs Pazartesi günü lokal saatle 18.00’e kadar mühlet tanımıştı.

İsrail polisinin Mescid-i Aksa ve Pir Cerrah’tan çekilmemesi üzerine Filistinli direniş kümeleri İsrail’e çok sayıda roket fırlatmıştı.

Bunun üzerine İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ne yönelik “Surların Muhafızı” ismiyle askeri operasyon başlatıldığını bildirmişti.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın