• Ana Sayfa
  • Genel
  • İsrail’in Gazze ve Batı Şeria taarruzlarında 33 medya kurumu amaç alındı, 170 gazeteci yaralandı

İsrail’in Gazze ve Batı Şeria taarruzlarında 33 medya kurumu amaç alındı, 170 gazeteci yaralandı

İsrail’in Gazze ve Batı Şeria taarruzlarında 33 medya kurumu amaç alındı, 170 gazeteci yaralandı
Okunuyor İsrail’in Gazze ve Batı Şeria taarruzlarında 33 medya kurumu amaç alındı, 170 gazeteci yaralandı

Klh9IrQYZ0Okc5wvXa3yVQ

Sendika Lideri Nasır Ebu Bekir, İsrail ordusunun abluka altındaki Gazze Şeridi’ne 10 Mayıs’ta başlattığı, Hamas ile varılan ateşkesle sona eren akınlarının medya dalı ve çalışanları üzerindeki tesirini kıymetlendirdi.

Hücumlar sırasında yapılan birinci incelemelere nazaran bölgede medya kurumlarına ilişkin 33 merkezin yıkıldığını söyleyen Ebu Bekir, hasar tespit çalışmalarının devam ettiğini, ziyan gören ya da maksat alınan basın kuruluşlarının sayısının artabileceğine işaret etti.

Ebu Bekir, İsrail’in Gazze’ye yönelik ataklarında 70, Batı Şeria ve Kudüs’teki şiddet olaylarında ise 100 gazetecinin yaralandığı bilgisini paylaştı.

Sendika Lideri, Batı Şeria’daki yaralanmaların birçoklarının göz yaşartıcı gaz, Gazze’dekilerin ise bombalama sırasında isabet eden şarapnel olduğunu kaydetti.

İsrail savaş uçaklarının 19 Mayıs’ta Gazze’nin batısındaki Pir Rıdvan Mahallesi’nde bir konutu üç roketle bombalaması sonucu “Kudüs’ün Sesi” isimli lokal radyoda çalışan gazeteci Yusuf Ebu Hüseyin hayatını yitirmişti.

HUF3c0yq 06M2bwvHsmmcw

UCM’YE MÜRACAAT

Ebu Bekir, İsrail’in işlediği cürümlerin yargıya taşınması tarafındaki çalışmalarına da işaret ederek şunları söyledi:

“Sendika, Memleketler arası Ceza Mahkemesi’ne (UCM) sunmak üzere milletlerarası gazetecilerle iş birliği içinde işgal güçlerinin Gazze Şeridi, Batı Şeria ve Kudüs’teki akınlarında gazetecilere karşı işlediği hataları eksiksiz halde kapsayan bir evrak hazırlıyor.”

Türel açıdan belgenin tamamlanması için birkaç aya muhtaçlık olduğuna işaret eden Ebu Bekir, sendikanın geçen yıl emsal bir belgeyi UCM’ye sunduğunu fakat mahkeme prosedürlerinin uzun ve karmaşık olduğunu belirtti.

Medyaya yönelik yapılanları “katliam” biçiminde nitelendiren Ebu Bekir, “İsrail, cürümlerini gizlemek için terör aksiyonları gerçekleştirdi.” tabirlerini kullandı.

FİLİSTİNLİ GAZETECİLEİRN BAŞARISI

Ebu Bekir, Filistinli gazetecilerin, akınlar sırasında olayları transferinde fevkalâde bir verimlilik ve kabiliyet sergilediğini, kamuoyunu etkilemeyi başardığını, haberini aktardığı fecî hata sahneleriyle dünya çapında milyonları harekete geçirebildiğini vurguladı.

Ebu Bekir, sendikanın milletlerarası hukukun tarifine nazaran geçen yıl Filistin topraklarında işlenen yaklaşık 500 akın ve kabahati belgelediğini aktardı.

blank

AP VE AL JAZEERA OFİSLERİNİN BASILMASI

İsrail 15 Mayıs’ta Gazze’deki Associated Press (AP) haber ajansı ve Al Jazeera televizyonuna ilişkin ofislerin de bulunduğu binayı vurmuştu.

AP ve Al Jazeera ofislerinin yanı sıra hekim muayenehaneleri ile avukatlık ofislerinin da olduğu binada 60 daire bulunuyordu.

Hudut Tanımayan Gazeteciler (RSF) 17 Mayıs’ta Milletlerarası Ceza Mahkemesine (UCM) İsrail’in Gazze’de Associated Press ve Al Jazeera’nın ofislerinin yer aldığı binanın bombalanmasına ait soruşturma başlatılması davetinde bulundu.

İsrail, 10 Mayıs’ta abluka altındaki Gazze Şeridi’ne hücum başlatmış, Hamas ile varılan ateşkes doğrultusunda dün lokal saatle 02.00’de hücumlarını sonlandırmıştı.

İsrail ordusunun abluka altındaki Gazze Şeridi’ne yönelik atakları nedeniyle 248 Filistinli hayatını kaybetmişti.

GAZZE’DEKİ PATLAMA ANI CANLI YAYINDA

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın