İsrail televizyonu: Mısır, Hamas ve İsrail’e ateşkes önerdi

İsrail televizyonu: Mısır, Hamas ve İsrail’e ateşkes önerdi
Okunuyor İsrail televizyonu: Mısır, Hamas ve İsrail’e ateşkes önerdi

OmxW hQaF0WsRoR2fuMS g

Mısır idaresinin Gazze Şeridi’nde yaşanan tansiyonu sona erdirmek için Hamas ve İsrail’e perşembe gününden itibaren yürürlüğe girecek ateşkes önerdiği bildirildi.

İsrail’in Kanal 12 televizyonunda yer alan haberde, tarafların kabul etmesi halinde Mısır’ın önerdiği ateşkesin perşembe mahallî saatle 06:00’da uygulanmaya başlanmasının planlandığı belirtildi.

Gazze Şeridi’nin denetimini elinden bulunduran Hamas’ın ateşkes teklifini kabul ettiği, İsrail’den ise şimdi karşılık gelmediği söz edildi.

Öte yandan Haaretz gazetesine konuşan ve ismi açıklanmayan İsrailli kimi kaynaklar, Gazze’ye hücumların birkaç gün içinde sonlandırılmasını beklediklerini lisana getirdi.

İsrail’in işgal altındaki Doğu Kudüs’te bulunan Mescid-i Aksa’da Ramazan ayında ibadet edenlere saldırması ve Pir Cerrah Mahallesi sakinlerini meskenlerinden zorla çıkarma planı bölgede gerginliği tırmandırmıştı.

Gazze Şeridi’ndeki Filistinli direniş kümeleri, İsrail polisinin işgal altındaki Doğu Kudüs’te yer alan Mescid-i Aksa ve Pir Cerrah Mahallesi’nden çekilmesi için 10 Mayıs Pazartesi günü lokal saatle 18.00’e kadar mühlet tanımıştı.

İsrail polisinin Mescid-i Aksa ve Pir Cerrah’tan çekilmemesi üzerine Filistinli direniş kümeleri İsrail’e çok sayıda roket fırlatmıştı.

Bunun üzerine İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ne yönelik “Surların Muhafızı” ismiyle askeri operasyon başlatıldığını bildirmişti.

İsrail’in Gazze Şeridi’ne düzenlediği taarruzlarda hayatını kaybedenlerin sayısı 63’ü çocuk olmak üzere 217’ye yükseldi.

Akınlara karşı Gazze’den atılan roketler nedeniyle İsrail’de 12 kişi hayatını yitirdi.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın