• Ana Sayfa
  • Genel
  • İsrail Savunma Bakanı: Gazze İsrailli esirleri iade ederse yine inşa edilir

İsrail Savunma Bakanı: Gazze İsrailli esirleri iade ederse yine inşa edilir

İsrail Savunma Bakanı: Gazze İsrailli esirleri iade ederse yine inşa edilir
Okunuyor İsrail Savunma Bakanı: Gazze İsrailli esirleri iade ederse yine inşa edilir

9h2BodOfT0ifE06 b0Gqdw

İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz, İsrail Kamu Yayın Kuruluşuna (KAN) yaptığı açıklamada, Hamas’ın elindeki “esir askerler” problemine değindi.

Savunma Bakanı Gantz, İsrail’in yalnızca son hücumunda 1800 konutun büsbütün yıkıldığı, binlercesinin de hasar gördüğü Gazze Şeridi’ne insani yardım ulaşmasını İsrail askerlerinin iadesi şartına bağladı.

Gantz, ayrıyeten Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları Kumandanı Muhammed ed-Dayf ve Gazze Sorumlusu Yahya es-Sinvar başta olmak üzere Hamas başkanlarının hala İsrail’in maksadı olduğuna dikkati çekti.

İsrail Savunma Bakanı Gantz, 18 Şubat’ta yaptığı açıklamada, Tel Aviv idaresinin, Hamas’ın elindeki esir askerler geri alınıncaya kadar Gazze’de gerçek ve uzun vadeli bir ilerlemeye müsaade vermeyeceğini söylemiş, Hamas da bu açıklamaya karşılık olarak gerçek bir esir takası mutabakatı olmadan, İsrail’in, esir askerlerini geri alamayacağını belirtmişti.

4 İSRAİLLİYİ ESİR TUTUYOR

İsrail, Hamas’ın 2014’ten bu yana ikisi asker toplam 4 İsrailliyi elinde tuttuğunu savunuyor.

İsrail ordusunun abluka altındaki Gazze Şeridi’ne 10 Mayıs’ta başlattığı ve Hamas ile varılan ateşkesle sona eren taarruzları nedeniyle 248 Filistinli hayatını kaybetmişti.

Gazze’deki İskan ve Bayındırlık Bakanlığının verdiği birinci bilgilere nazaran, İsrail’in 11 gün süren atakları nedeniyle 1800 konut yıkıldı.

Bakanlık son İsrail akınları ve evvelkiler dahil bölgede ağır hasara ve kayba uğrayan konut dalını uygunlaştırmak için 350 milyon dolarlık bütçeye gereksinim olduğunu açıklamıştı.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın