• Ana Sayfa
  • Genel
  • İsrail Gazze’yi ABD füzesiyle vuracak (735 milyon dolarlık satış)

İsrail Gazze’yi ABD füzesiyle vuracak (735 milyon dolarlık satış)

İsrail Gazze’yi ABD füzesiyle vuracak (735 milyon dolarlık satış)
Okunuyor İsrail Gazze’yi ABD füzesiyle vuracak (735 milyon dolarlık satış)

QcelGd cBkGpWzWvW6dSiQ

ABD idaresinin, İsrail’in Gazze’ye yönelik ataklarından kısa bir müddet evvel İsrail’e 735 milyon dolarlık hassas güdümlü mühimmat satışına onay verdiği ortaya çıktı.

Washington Post gazetesinin Kongre kaynaklarına dayandırdığı haberde, Joe Biden idaresinin 5 Mayıs’ta İsrail’e 735 milyon dolar bedelinde Müşterek Direkt Taarruz Mühimmatı (JDAM) olarak da bilinen hassas güdümlü füzelerin satışına onay verdiğini Kongreye bildiri ettiği kaydedildi.

Bu satış tebligatı, Kongrede 15 günlük kıymetlendirme süreci için bekletilirken, bilhassa de Demokrat Kongre üyelerinden kimilerinin bu satıştan rahatsız olup ayrıntılarına ait bilgi talebinde bulunduğu tabir edildi.

WVsFfrnYIEeqQYfclAVtZA

Haberde, bir Kongre üyesinin, “İsrail idaresine ateşkes için baskı yapmadan bu satışa onay vermenin, Filistinlilere yönelik kıyımın devam etmesine yol açacağını” söz ettiği belirtildi.

Gazeteye konuşan Temsilciler Meclisi Dış Münasebetler Komitesinden yetkililer, alımın Boeing tarafından tedarik edilecek “doğrudan ticari satış” kapsamında olduğu bilgisini paylaştı.

Bahisle ilgili AA muhabirine konuşan ve isminin açıklanmasını istemeyen bir ABD Dışişleri yetkilisi, “Federal kanun ve düzenlemeler kapsamında savunma gereç ve hizmetlerin direkt ticari satışla bağlı lisansları konusunda yorum yahut teyit etmemiz kısıtlanmıştır. Devam eden şiddetten derin korku duyuyoruz ve kalıcı bir sükûnetin sağlanması için çalışıyoruz.” tabirlerini kullandı.

Fakat yetkili, satış onayını inkar da etmeyeceğini lisana getirdi.

İsrail’in Mescid-i Aksa’da ibadet eden Filistinlilere yönelik şiddetiyle başlayan tansiyon, bir haftadan uzun müddettir Gazze’ye yönelik hava hücumlarıyla devam ediyor. İsrail ataklarında 61’i çocuk 212 Filistinli sivil hayatını kaybetti.

ABD bir taraftan çatışmalardan dert duyduğunu söz ederken öbür taraftan İsrail’e “kendini savunma hakkı” mazereti ile takviye vermeye devam ediyor.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulunun (BMGK) Filistin’deki olaylar nedeniyle yapmayı planladığı ortak açıklama da gün içinde ABD tarafından engellenmişti.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın