• Ana Sayfa
  • Genel
  • İspanya turistlere kapılarını açıyor (Seyahat şartları gevşetildi)

İspanya turistlere kapılarını açıyor (Seyahat şartları gevşetildi)

İspanya turistlere kapılarını açıyor (Seyahat şartları gevşetildi)
Okunuyor İspanya turistlere kapılarını açıyor (Seyahat şartları gevşetildi)

qPyXJpsDDk vS1Ch0hFC6A

İspanya’da turizm dalının talepleri doğrultusunda, sol koalisyon hükümetinin aldığı kararla, ülkeye girişte yeni tip corona virüs (Covid-19) aşısı yahut test zorunluluğuyla ilgili uygulamalar yarından itibaren gevşetilmeye başlanıyor.

Resmi Gazete’de yayımlanan kararlar gereği, 7 Haziran Pazartesi gününden itibaren Covid-19 aşı süreci, en az 14 gün evvel tamamlanmış turistler ülkeye hür giriş yapabilecek.

blank

Covid-19 aşılarında Pfizer, AstraZeneca, Janssen, Moderna dışında Çin aşıları Sinopharm ve Sinovac-Coronavac da geçerli olacak.

Ayrıyeten, Covid-19’un farklı varyantlarının tespit edildiği Hindistan, Brezilya ve Güney Afrika haricinde, Avrupa Birliği (AB) dışında kalan tüm ülkelerin vatandaşları da ülkeye girişten 48 saat evvel yapılmış ve negatif sonuçlu süratli antijen testlerini ibraz edebilecekler.

İspanya şimdiye kadar süratli antijen testlerini kabul etmeyip, yalnızca PCR testleriyle girişe müsaade veriyordu.

Turistlere kapılarını yarından itibaren açacak İspanya, 27 AB ülkesinin üzerinde muahedeye vardığı formda, bu ülke vatandaşlarını aşı olduğuna dair QR kodlarıyla yahut negatif sonuçlu PCR ve antijen testleriyle ülkesine alacak.

Deniz yahut hava yoluyla İspanya’ya gelen tüm turistler, burada ikamet edecekleri yerleri ve ilişki kurulabilecek telefon numaralarını da dolduracakları form (Spain Travel Health) ile ibraz etmek zorunda kalacak.

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, bu yaz, geçen yılın birebir periyoduna oranla yüzde 30 artışla 8,5 ila 10 milyon turist beklediklerini açıklamıştı.

Covid-19’dan ötürü uygulanan harikulâde hali 9 Mayıs’ta sonlandıran İspanya, olağanlaşma kapsamında tedbirleri de büyük oranda gevşetti.

Ülkenin büyük kısmında bar ve restoranlarda iç yerlerde 6, dış yerlerde 10 şahsa kadar oturma müsaadesi veriliyor.

Covid-19’dan can kaybının 80 bin 196’ya, toplam olay sayısının da 3 milyon 697 bin 987’ye ulaştığı İspanya’da, mevcut durumda nüfusun yüzde 21,6’sına denk gelecek formda 10 milyondan fazla kişinin aşılanma süreci tamamlandı.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın