İş Bankası’ndan Türk Blockchain Kesiminde Bir İlk!

İş Bankası’ndan Türk Blockchain Kesiminde Bir İlk!
Okunuyor İş Bankası’ndan Türk Blockchain Kesiminde Bir İlk!

turkiye is bankasi blockchain

İş Bankası bugün kıymetli bir adım attı ve Türk Blockchain dalında bir birincisi gerçekleştirdi. Banka Marco Polo isimli platform üzerinden blockchain ile birinci canlı dış ticaretini gerçekleştirmiş oldu. Bu süreçte Şişecam, Kuraray Europe GMBH ve Commerzbank taraf oldu.

Blockchain ile ticaret süreci

İş Bankası tarafından bugün yapılan açıklamada Almanya ile Türkiye ortasında blockchain tabanlı bir dış ticaret sürecinin yapıldığı ve Marco Polo üzerinden yapılan sürecin, dış ticarette blockchain kullanılarak ödeme garantili biçimde gerçekleşen birinci süreç olduğu vurgulandı. Banka daha evvel de Marco Polo’yu Mayıs 2020’de, akabinde Kasım 2020’de iki farklı pilot süreç için denemişti. Yapılan süreçte bir akıllı kontrat oluşturularak Şişecam’ın, Almanya merkezli Kuraray GMBH’den yapacağı ithalat sürecinin hazırlığının yapıldığı belirtildi. İş Bankası da mukavele onaydan geçtikten sonra sürece finansal garanti sağladı. Hususla ilgili olarak açıklama yapan İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Şahismail Şimşek, fizikî evraklar odaklı ödeme biçimlerinin kıymetinin giderek azaldığına vurgu yaparak bilgilerin erişilmesine ve elektronik ticarete dayalı bankacılık hizmetlerine duyulan muhtaçlığın giderek arttığına işaret etmişti.

blockchain 3448502 1920 69

Blockchain üzerinden süreçlerin yapılması hem güvenilirlik noktasında hem de sürat noktasında değerli avantajlar sağlıyor. Kriptokoin.com olarak belirttiğimiz üzere İş Bankası’nın bu atılımının birebir vakitte öteki kesimler için de bir ön adım olacağı belirtiliyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın