• Ana Sayfa
  • Genel
  • İrlanda, İsrail’in işgalini “fiili ilhak” olarak tanımlayan birinci AB ülkesi oldu

İrlanda, İsrail’in işgalini “fiili ilhak” olarak tanımlayan birinci AB ülkesi oldu

İrlanda, İsrail’in işgalini “fiili ilhak” olarak tanımlayan birinci AB ülkesi oldu
Okunuyor İrlanda, İsrail’in işgalini “fiili ilhak” olarak tanımlayan birinci AB ülkesi oldu

FRodWrfoBEyMA UoOIi1ww

Muhalefetteki Sinn Fein Partisi tarafından sunulan önerge, öteki partilerin de dayanağının akabinde parlamentoda kabul edildi.

Böylece İrlanda, İsrail’in işgal altındaki Filistin topraklarındaki hareketleriyle ilgili “fiili ilhak” tabirini kullanan birinci Avrupa Birliği (AB) ülkesi oldu.

İsrail’in Dublin Büyükelçisi Ophir Kariv’in hudut dışı edilmesi için milletvekillerinin baskı yaptığı İrlanda Dışişleri Bakanı Simon Coveney de İsrail’in işgal altındaki topraklarda Filistinlilere yönelik “açıkça eşitsiz” olarak nitelediği muameleyi kınayarak önergeyi destekledi.

HUF3c0yq 06M2bwvHsmmcw

Bakan Coveney, önergenin “İrlanda genelinde his derinliğinin açık bir işareti olduğu” değerlendirmesinde bulundu.

Coveney, “İsrail’in yerleşim yerlerinin genişletilmesi konusundaki hareketlerinin ölçeği, suratı ve stratejik tabiatı ve gerisindeki niyet, bizi alanda gerçekte neler olduğu konusunda dürüst olmamız gereken bir noktaya getirdi. Bu fiili ilhaktır.” dedi.

Geçen haftalarda İrlanda’yı Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Kurulu’nda İsrail konusundaki tartışmalarda temsil eden Coveney, önergeye Hamas’ın İsrail’e son roket akınlarının kınayan bir unsurun eklenmesi konusunda ısrar etmiş, lakin muhalefetteki Sinn Fein partisi bunu reddetmişti.

Sinn Fein Partisi önderi Mary Lou McDonald, önergenin akabinde Twitter’dan yaptığı paylaşımda, “Önerge, İsrail’in Filistin’e karşı işlediği cürümlerin yeni, tezli ve dengeli bir yüzleşmesine işaret etmeli.” sözünü kullandı.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın