İran, tamamı yerli birinci üstün bilgisayarı tanıttı

İran, tamamı yerli birinci üstün bilgisayarı tanıttı
Okunuyor İran, tamamı yerli birinci üstün bilgisayarı tanıttı

İran, ülkenin büsbütün kendi geliştirdiği birinci harika bilgisayar Simorgh’u tanıttı. İranlı yetkililer, bilgisayarın isminin efsanevi kuşları Simorgh‘tan geldiğini tabir etti.

İslam Cumhuriyeti Haber Ajansı (IRNA) bilgisayar hakkında gelişmeleri aktardı. Mühendis takımı, ülkenin yeni muhteşem bilgisayarının bir dizi devlet ve özel bilimsel araştırmalarda kullanılacağını açıkladı. Aygıt, büyük ölçekli data sürece hizmetleri sağlayacak. Ayrıyeten aygıtı, yapay zeka tahlili, trafik ve hava durumu datalarını sıkıştırmak ve manzara işlemek için de kullanacaklar.

Muhteşem bilgisayar 0,56 petaflop kapasiteye sahip

Aygıtı, Tahran’daki Amirkabir Teknoloji Üniversitesi (AUT) mühendisleri geliştirdi. Ajans, aygıtın İran’da büsbütün yerli olarak üretilen bugüne kadarki en güçlü harika bilgisayar olduğunu bildirdi. Büsbütün İranlı bir mühendis takımı tasarladı.

iran tamami yerli ilk super bilgisayari tanitti2

İran, büsbütün yerli birinci muhteşem bilgisayarının ismine Simorgh verdi. (Fotoğraf: Mehr Haber Ajansı)

Simorgh, şu anda 0,56 petaflop süreç potansiyeline sahip. Aygıt, yaklaşık 4,5 milyon dolara mâl oldu. Ayrıyeten, aygıtı geliştiren grup, on yıl evvel ülkenin birinci üstün bilgisayarını da geliştirmişti. Ancak  birtakım donanımlarını ithal ettikleri için büsbütün yerli değildi.

Harika bilgisayar TIA-942 standardını temel alıyor. Yaklaşık 250 metrekarelik bir alanda 42 racka (mikroişlemci) sahip olacak. 400 metrekarelik bir alanda 84 racka yükseltilecek.

İran, bir sonraki aygıtı geliştirmeye de başladı

Amirkabir Lideri Ahmad Motamedi, Tahran’da Pazar günü (dün) basın toplantısında konuştu. Bu gelişmeyle hükümetin yanı sıra özel firmalara istikrarlı bir altyapı sağlamayı hedeflediklerini vurguladı. Motamedi, “Şu anda, bilgi tabanlı şirketler düzgün platformlar sunuyor. Fakat ülke içinde yeterli altyapılara sahip değiller. Bu da onları ülke dışında altyapıları kullanmaya yönlendiriyor.” dedi.

iran tamami yerli ilk super bilgisayari tanitti3 1

Bakan Azari-Jahromi, bir sonraki bilgisayarı da geliştirmeye başladıklarını açıkladı. (Fotoğraf: IRNA)

Üniversite, Bilgi ve İrtibat Teknolojileri Bakanlığı (ICT) ile işbirliğinde çalışmayı yürüttü. ICT Bakanı Mohammad Javad Azari-Jahromi , Twitter‘da açıklama yaptı: “Simorgh harika bilgisayarı çalışmaya başladı. Simorgh’un 100 katı kapasiteli bir sonraki harika bilgisayarın üretimine bugün başladık. İranlı kızlarımızın ICT alanındaki gayretlerine teşekkür etmek için yeni harika bilgisayarın ismi “Maryam” olacak. İranlı bilim insanı Maryam Mirzakhani‘nin anısına.”

Mirzakhani, California Stanford Üniversitesinde profesörlük yaptı. 2017 yılında 40 yaşında göğüs kanserinden öldü. 2014 yılında matematikteki en yüksek onur Fields Madalyası ile ödüllendirildi. Hem de bunu başaran birinci bayan ve birinci İranlı oldu.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın