• Ana Sayfa
  • Genel
  • İran Dışişleri Bakanı Zarif’ten İsrail’e silah satışını onaylayan ABD’ye reaksiyon

İran Dışişleri Bakanı Zarif’ten İsrail’e silah satışını onaylayan ABD’ye reaksiyon

İran Dışişleri Bakanı Zarif’ten İsrail’e silah satışını onaylayan ABD’ye reaksiyon
Okunuyor İran Dışişleri Bakanı Zarif’ten İsrail’e silah satışını onaylayan ABD’ye reaksiyon

blank

Şık, Twitter hesabından paylaştığı iletisinde, “Amerikan üretimi mühimmatlar suçsuz Filistinlilerin üzerine yağarken ABD daha çok çocuğu daha fazla ‘hassasiyetle’ öldürebilmesi için İsrail’e 735 milyon dolarlık öteki ‘hassas’ füzeler daha veriyor.” sözlerini kullandı.

ABD’nin İsrail’in Filistin’deki akınlarıyla ilgili BMGK’nın yapmayı planladığı ortak açıklamayı da engellemesine işaret eden Şık, “ABD, olası en hafif BMGK açıklamasını dahi engelliyor. İsrail ve destekçisi yakışıksız yüzlerini gösterirken dünya izliyor.” değerlendirmesinde bulundu.

İsrail’in Mescid-i Aksa’da ibadet eden Filistinlilere yönelik şiddetiyle başlayan tansiyon, bir haftadan uzun müddettir Gazze’ye yönelik hava taarruzlarıyla devam ediyor.

İsrail’in 10 Mayıs’tan bu yana abluka altındaki Gazze Şeridi’ne düzenlediği taarruzlarda 61’i çocuk, 36’sı bayan olmak üzere 212 kişi hayatını yitirdi, 1400 kişi yaralandı. Tekrar İsrail güçlerinin 10 Mayıs’tan bu yana Batı Şeria’da düzenlenen Gazze’ye takviye şovlarına müdahalesinde de 20 kişi ömrünü yitirdi.

Bir taraftan çatışmalardan korku duyduğunu söz eden ABD idaresi, başka taraftan İsrail’e “kendini savunma hakkı” mazeretiyle takviye vermeye devam ediyor.

ABD idaresinin, Gazze’ye yönelik ataklarından kısa mühlet evvel İsrail’e 735 milyon dolarlık hassas güdümlü mühimmat satışına onay verdiği ortaya çıkmıştı.

BMGK’nın Filistin’deki olaylar nedeniyle yapmayı planladığı ortak açıklamalar da iki sefer ABD tarafından engellenmişti.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın