• Ana Sayfa
  • Genel
  • İngiltere’de kısıtlamaların kaldırılması erteleniyor mu? Başbakan Jonhson açıkladı

İngiltere’de kısıtlamaların kaldırılması erteleniyor mu? Başbakan Jonhson açıkladı

İngiltere’de kısıtlamaların kaldırılması erteleniyor mu? Başbakan Jonhson açıkladı
Okunuyor İngiltere’de kısıtlamaların kaldırılması erteleniyor mu? Başbakan Jonhson açıkladı

I9HmY9lurU65pEo8DAWFaA

Corona virüs ile uğraşta en başarılı ülkelerin başında gelen İngiltere’de olay sayıları artmaya başladı.

Hindistan varyantının ülkeyi tesiri altına almaya başladığı bildirilirken Başbakan Boris Johnson, varyantın İngiltere’nin yine açılmasını engelleyebileceği konusunda ikazda bulundu.

Başbakan Johnson yaptığı açıklamada, Covid-19 kısıtlamalarının büsbütün kaldırılmasının öngörüldüğü tarihten evvel birinci olarak Hindistan’da tespit edilen varyantın İngiltere’de süratle yayılması nedeniyle ülkenin planlanandan daha uzun müddet beklemesi gerekebileceğini belirtti.

Johnson, daha evvel İngiltere için tüm kısıtlamaların 21 Haziran’da kaldırılmasını planlayan bir yol haritası hazırlamıştı, lakin varyantın süratli yayılmasının bu planı tehdit edebileceğini söyledi.

BrqytLZbLEWYHOvVZGg HQ

‘BEKLEMEMİZ GEREKEBİLİR’

Başbakan Johnson, ülkedeki karantina durumunun sonraki adımının aşı desteklerinin varyanta karşı ne kadar tesirli olduğuna bağlı olacağını belirtirken “Şu andaki bilgilerde yol haritasından sapmamızı gerektirecek hiçbir şey görmüyorum, fakat beklememiz gerekebilir” dedi.

İngiltere Sıhhat Bakanı Matt Hancock da parlamentoya yaptığı açıklamada, kısıtlamaların 21 Haziran’da kaldırılıp kaldırılamayacağına dair 14 Haziran’da resmi bir kıymetlendirme yapılacağını söyledi.

wyOFi8UnjEqXNOTjEWGINw

DÖRTTE ÜÇÜ HİNDİSTAN VARYANTI

Hancock parlamentoya, “Kısıtlamaları lakin inançlı olursa kaldıracağız” derken daha sonra düzenlediği basın toplantısında, ülkedeki yeni corona virüs olaylarının dörtte üçünün Hindistan varyantı (B.1.617.2) olduğunu söyledi.

Imperial College London’dan Profesör Neil Ferguson, ülkenin durumunun “dengeli” olduğunu söyleyerek, “Önümüzdeki iki ila üç hafta içinde toplanan datalar kritik olacak” dedi.

HADİSE SAYILARI İKİ KATINA ÇIKTI

İngiltere’de haftalık enfeksiyon sayıları iki katına çıkarken ülkede olay sayılarının 3 bin 500 düzeylerinden 7 bin düzeylerine çıktığı bildirildi.

Ülkede son 1 hafta içerisinde 826 kişi corona virüs nedeniyle hastaneye kaldırılırken bir evvelki haftaya nazaran yüzde 20 artış kaydedildi.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın