• Ana Sayfa
  • Genel
  • İngiltere’de Covid-19’un yeni tipi araştırılıyor: Üçlü mutasyon

İngiltere’de Covid-19’un yeni tipi araştırılıyor: Üçlü mutasyon

İngiltere’de Covid-19’un yeni tipi araştırılıyor: Üçlü mutasyon
Okunuyor İngiltere’de Covid-19’un yeni tipi araştırılıyor: Üçlü mutasyon

MryAeVZ0jk6NVZ1 VNKvoQ

İngiltere’de bilim adamları, Yorkshire bölgesinde 49 kişiyi enfekte ettiği belirtilen yeni bir Covid-19 tipi olan “üçlü mutasyonu” araştırdıklarını bildirdi. İngiltere Halk Sıhhati (PHE) tarafından yapılan açıklamada, “AV.1” olarak isimlendirilen yeni çeşidin yakından izlediği belirtildi. Sıhhat yetkilileri, şu anda AV.1 tipinin şiddetli bir hastalığa neden olma yahut Covid-19 aşılarını daha az tesirli hale getirme üzere kanıtlamış bir riski olmadığını aktardı.

Halk Sıhhati, yeni üçlü mutasyonun şu anda “araştırılan bir tür” olarak nitelendirildiğini fakat araştırmalarda cinsin yüksek bir risk oluşturduğu tespit edilirse, “endişe verici tür” olarak tanımlanacağını tabir etti.

blank

Corona virüsün öteki tiplerinde görülen üç değerli mutasyonu taşıdığı için “üçlü mutasyon” olarak isimlendirilen yeni tıbbın (E484K) Güney Afrika ve Brezilya, (N439K) İskoçya ve (P681H) İngiltere’de görülen Covid-19 tiplerinin özelliklerini taşıdığı belirtildi. Üçlü mutasyonun nereden geldiği şimdi tespit edilmedi.

Halk Sıhhatinden Dr. Kev Smith, “üçlü mutasyon kombinasyonunun” birinci kere birkaç hafta evvel keşfedilmesinden bu yana araştırıldığını belirterek, “Virüsü şimdiye kadar tespit ettiğimiz beşerler üzerinde bilhassa daha bulaşıcı olduğu sonucuna ulaşamadık. Şahıslar öbür korona virüs varyantlarına nazaran daha fazla hastalanmıyorlar. Bu nedenle bilhassa endişelenecek bir şey görmüyoruz” tabirlerini kullandı.

Sheffield’ın Halk Sıhhati Müdürü Greg Fell, İngiltere Halk Sıhhati ve NHS’nin Test ve Takip uygulamasının yetkilileri ile birlikte çalıştığını belirtti. Fell, halkın paniğe kapılmamasını tembih ederek, “Yönergeleri izleyin, ellerinizi tertipli olarak yıkamaya devam edin ve kapalı alanlarda maske takın” dedi.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın