İngiltere varyantı baskın: Yüzde 70 daha bulaşıcı

İngiltere varyantı baskın: Yüzde 70 daha bulaşıcı
Okunuyor İngiltere varyantı baskın: Yüzde 70 daha bulaşıcı

8AJ UoWP4ECv 2RYbi43Kg

Bütün dünyada tesirleri devam eden COVID-19 pandemisinde salgına neden olan SARS-CoV-2’nin geçirdiği mutasyonlarla oluşan yeni varyantlar, farklı özellikleriyle öne çıkıyor.

Bulaşıcılığı yüzde 70 oranında daha fazla olan İngiltere varyantının (B.1.17) son birkaç ay içerisinde KKTC’de ve Türkiye’de bulaşa neden olan baskın varyanta dönüşmesi bunun en değerli örneklerinden.

İNGİLTERE VARYANTI BASKINLIĞINI KORUYOR

Hollanda Erasmus Üniversitesi ile ortak yürütülen çalışmada 5 Eylül 2020 – 1 Mart 2021 tarihleri ortasında saptanan 34 olaydan alınan örneklerle yapılan genom dizi tahlili sonucunda, KKTC’de en az sekiz farklı SARS-CoV-2 varyantının bulunduğu ve farklı ülkelerden köken alan bu varyantların yapısal çeşitlilik gösterdiği belirlenmişti.

Yakın Doğu Üniversitesi daha evvel, Eylül-Aralık periyodunda KKTC’de saptanan B.1.1.209 (Hollanda), B.1.1 (ABD), B.1.1.82 (Galler), B.1.1.162 (Avustralya) ve B.1 (İtalya) varyantlarının ülke içerisinde lokal bulaşa sebep olmadığını açıklamıştı.

Aralık ortasından itibaren ise Birleşik Krallık kökenli üç farklı varyantın (B.1.1.29, B.1.258 ve B.1.1.7) mahallî bulaşta faal oldukları belirlendi.

Bu varyantlardan İngiliz varyantı olarak bilinen B.1.1.7 varyantının Şubat ayından itibaren yüzde 60-70 oranında baskınlığını hala koruduğunu, Şubat ayında müspet saptanan ve dizi tahlili gerçekleştirilen 18 hadisenin tümünde İngiliz varyantının tespit edildiği açıklandı.

9TIsA5I BUaL0Wp7eORqRw

GÜNEY AFRİKA, BREZİLYA VE HİNDİSTAN VARYANTLARI KKTC’DE GÖRÜLMEDİ

Son aylarda kaygı kaynağı olan yeni SARS-CoV-2 varyantları da dünyada yayılmaya devam ediyor.

Güney Afrika, Brezilya ve Hindistan varyantları olarak isimlendirilen kelam konusu varyantların en besbelli özelliği ise birtakım aşılara karşı dirençli ve bulaş suratının yüksek olması.

Yakın Doğu Üniversitesi’nin açıkladığı SARS-Cov-2 Genom Projesinin sonuçları bu varyantların KKTC’de saptanmadığını da ortaya koydu.

GENOM TAHLİL SONUÇLARI YAKIN DOĞU ÜNİVERSİTESİ İSMİYLE GISAID BİLGİ TABANINDA

Genom tahlil sonuçları, GISAID teşebbüsü olarak bilinen COVID-19 hastalığına neden olan SARS-CoV-2 süratli data paylaşım ağında Yakın Doğu Üniversitesi ismiyle kayıtları yapılmış ve milletlerarası arenada paylaşılmıştır.

GISAID data tabanında yaklaşık 1.6 milyon SARS-CoV-2 verisi bulunmaktadır.

Elde edilen sonuçlar, Yakın Doğu Üniversitesi COVID-19 PCR Teşhis Laboratuvarında yürütülen varyant tayin çalışmalarını yüzde 100 hassasiyette sonuç verdiğini ve mutasyon tayini yapılan virüslerin sonuçlarının dizi tahlili formülü ile doğrulandığını gösteriyor.

Birebir vakitte önümüzdeki aydan itibaren Yakın Doğu Üniversitesi Genom Laboratuvarı’nın faaliyete geçmesi ve ülkede çok büyük bir açık olan dizi tahlillerinin Kuzey Kıbrıs’ta yapılması hedeflenmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın