Info Mail Alma | Yandex ile Kişisel / Şirket Maili Açma

Info Mail Alma | Yandex ile Kişisel / Şirket Maili Açma
Okunuyor Info Mail Alma | Yandex ile Kişisel / Şirket Maili Açma

Yandex Kurumsal ile info mail alma yöntemi biraz değişiklik gösterdi arkadaşlar, bu yüzden anlatımı güncellememiz gerekiyor. Artık Yandex Kurumsal Yandex.Connect olarak kullanılıyor.

Eski anlatımdan faydalanmak isteyen arkadaşlar yazı sonundaki eski anlatım kısmına tıklayarak inceleyebilirler.

Kişiye, kuruma özel info mail adresi alma

Info uzantılı mail adresi almak için öncelikle https://connect.yandex.com/ adresine gidiyoruz.

Sağ üst köşeden Sign Up butonuna tıklıyoruz.

 • Create organization profile: Kuruluş adı veya sizin, web sitenizin ismi olabilir.
 • First name: Adınız
 • Surname: Soy adınız
 • Enter a login: Yandex.Connect’e giriş yaparken kullanmak istediğiniz adres. Yandex e-posta adresi olarak da kullanabilirsiniz.
 • Enter a password: Belirleyeceğiniz şifre
 • Confirm password: Şifreyi yeniden yazın
 • Mobile phone number: Şifrenizi unutmanız halinde sıfırlayabilmek için telefon numaranız.

Karşınıza çıkan gizlilik bildirimi penceresini onaylayarak devam edin.

Yandex.Connect account created

Bu yazıyı gördüğünüzde alttaki satırlara;

 • Organization name: Web siteniz veya sizin isminizi yazabilirsiniz
 • Country: Ülke / Türkiye
 • Language: Dil / Bu ekran için English
 • Domain name (if you have one): Alan adınız
 • Enter your personal email: Kişisel mail adresiniz.

Ekranın sağ alt kısmındaki İngiliz bayrağına tıklayarak dili Türkçe seçiyoruz.

Yandex.Connect portal
Yandex.Connect portal

Yukarıdaki ekrandan Yönetici Araçları‘na tıklayalım. Sonra sol bar üzerindeki listenin en alttan ikinci sekmesine, Alan adları’na gidiyoruz.

Yandex connect portal domain sayfası.

Eklemek istediğiniz alan adına tıkladığınızda Alan adı onaylı değil uyarısı çıkacak. Onaylamak için 4 farklı yöntem var. İlk ikisi en hızlı olanlarıdır ve önerilir.

Aşağıdaki yöntemleri uygulamadan önce eğer alan adınızı isim sunucularını Yandex’e devrederseniz çok daha hızlı sonuç alırsınız. Bunun için domain Nameserver ayarlarınızı dns1.yandex.net ve dns2.yandex.net olarak değiştirebilirsiniz.

 • Meta etiket: Web siteniz kuruluysa, head kısmına size vereceği meta etiketi kopyalayıp yapıştırabilirsiniz. (Kurulu bir site yoksa diğer yöntemleri deneyin.)
 • HTML dosyası: Site kurulu değil ama bir hosting hesabına bağladıysanız, sitenizin ana dizininde 1. adımda size verdiği isimde bir HTML dosyası oluşturun ve içerisine bir alt pencerede yazan kod dizisini ekleyin. Eğer hostinge bağlamadıysanız diğer yönteme geçelim.
 • DNS kaydı: Henüz yeni bir domain aldıysanız, yukarıdaki seçenekleri uygulayamıyorsanız buradan devam edelim. Bu seçeneği başarıyla uygulamak için DNS’lerin güncellenmesini beklememiz gerekecek.

Deneme yapmak için kullandığımız domain Network Solutions üzerinde barınıyor. DNS düzenleme sayfasına gidiyoruz.

Host bölümüne @ sembolü, Text satırına ise bize verdiği doğrulama metinini yazıyoruz. Değişiklikleri kaydediyoruz ve DSN’lerin güncellenmesini bekliyoruz. Bu yöntem birçok domain kayıt firmasında benzer şekilde işler.

DNS kayıtlarının güncellenme durumuna https://www.nslookuptool.com/ adresinden bakabilirsiniz. Aşağıdaki görsele bakınca 2 dakika içerisinde gerçekleşmiş gibi görünüyor.

Yandex connect info mail almak için dns txt kaydı ekleme.

Sonrasında Yandex.Connect Portal sayfasına giderek Doğrulama işlemini başlat butonuna basıyoruz.

 • WHOIS: Bir önceki yöntem ile doğrulamak daha kısa sürer ancak bu işlemi yapmak istiyorsanız, alan adı yönetim sayfasına gidin ve domain iletişim e-posta adresini yaconnect.com ile biten adresinizle değiştirin.

Doğrulama işlemleri tamamlandıysa sizi aşağıdaki ekran karşılayacak.

Yandex.Connect mx kayıtları.

Şimdi yine domainimizin DNS yönetimi sayfasına giderek MX kayıtlarını oluşturuyoruz.

 • Host/subdomain alanına: @ veya *
 • Mail sunucusu / adres bölümüne: mx.yandex.net
 • Priority / öncelik: 10

MX kayıtlarının güncellenmesi ve algılanması TXT kaydına nazaran daha uzun sürebilir. Yaklaşık 15 dakika beklediniz ve hala Bu alan adı için MX kayıtları ayarlanmadı yazısı mı var, biz yine de mail adresi oluşturmaya çalışalım.

Yandex.Connect Portal sayfası Yönetici Araçları menüsünün en üst kısmındaki Kurumsal yapı sekmesine gidiyoruz ve alt kısımdan Ekle butonuna basıyoruz.

Yandex connect info mail ekleme.

Ekle butonuna bastıktan sonra Çalışan ekle diyoruz. Karşımıza çıkan Yeni çalışan penceresinde bizden istenen bilgileri yazarak info mail alma işlemini başarıyla tamamlıyoruz.

Yeni aldığımız domain uzantılı mail adresimize giriş için https://mail.yandex.com/ adresini kullanabiliriz.

Eski anlatım ile info mail alma

Eski anlatım için ayrıntılar butonuna basınız >

Web sitesi kurma rehberinde bahsettiğimiz üzere, domain uzantılı mail adresi, ücretsiz info mail alma yolunu bu makalede resimlerle destekleyerek adım adım anlatacağız. Eğer hosting firmanız [email protected] gibi mail adresi almanız için ek ücret talep ediyorsa, web barındırma için bir sunucu kullanıyorsanız veya mail sunucusu kurmadıysanız Yandex Kurumsal Mail ile ücretsiz olarak site uzantılı e-posta adresi alabilirsiniz.

Google kurumsal mail ücretleri her ay tekrarlayan ödemeler gerektirir. Bu rehberi takip ederek ücretsiz mail hosting olarak işlevi gören Yandex Kurumsal Mail’i kullanarak birkaç kolay adımda şirket uzantılı mail adresi açma işlemini tamamlayın.

Info mail almak için gerekenler:

 • Yandex Kurumsal Mail üyeliği
 • Yönetimi size ait olan bir alan adı (domain)
 • Yaklaşık 20 dakika süre

Hızlı erişim menüsü:


Info mail alma neden önemli?

Web sitenizi bir kartvizit gibi kullanıyorsanız; yani sizi yansıtıyorsa veya ticari bir işletmeyseniz yazışmalarınızı Gmail/Hotmail gibi servisler üzerinden yürütmeniz profesyonellikten uzak görünebilir. Bu yüzden alan adınız uzantılı ve size özel bir e-posta adresi kullanmak profesyonel bir imaj için şart. Ücretsiz info mail alma işlemlerinin kolaylığı sayesinde bu problemi aşıyoruz.

Ücretsiz şirket mail adresi alma, info mail açma, firma ismi ile mail adresi nasıl alınır gibi soruları merak edenler ideal çözüm: Kurumsal Mail Yandex.

Başlıyoruz.

Adım 1 – Yandex Kurumsal Mail üyeliği

Yandex Kurumsal Mail, birçok işleme ve organizasyonun ihtiyaçlarını karşılayacak sayıda, varsayılan olarak 1000 adet email adresi almanıza olanak veriyor. Kurumsal üyeliği için öncelikle normal bir Yandex üyesi olmanız gerekiyor. Üye olmak için tıklayınız.

kurumsal mail yandex

Üyelik tamamlandıktan Yandex Kurumsal Mail sayfasına gidiyoruz.

Giriş yaptıktan ilk olarak alan adınızın başına hiçbir ek getirmeden, olduğu gibi yazmaktır. Örn: siteadi.org (www olmadan)

yandex mail başlangıç

Alan adı ekle butonuna bastıktan sonra satırın altında “Alan adınızın bağlantısı kontrol ediliyor, bu biraz uzun sürebilir.” şeklinde bildirim görünecektir. Ardından, gerçekten bu alan adı size mi ait diye doğrulama yapmanız gerekiyor.

Doğrulama nasıl yapılır?

Bunun için alan adını Yandex’e devretme ve doğrulama olmak üzere iki yöntem var.


Yöntem 1 – İsim sunucusu (NS) devretme

Alan adını Yandex’e devredin

İsim sunucularını devretme, yani NS (NameServer) kayıtlarını Yandex DNS sunucularına yönlendirme.

Bu yöntem Yandex gibi bizim de ilk önerimiz. Çünkü bu yöntemi uyguladığınızda, göndereceğiniz e-postalar genellikle Gelen Kutusu içine düşecektir. Neden?

Çünkü NS kayıtlarını yönlendirdiğinizde, e-posta kimlik doğrulama yöntemi olan DKIM kaydı otomatik olarak DNS kayıtlarınıza eklenecektir. Bu sistem, “fake mail” olarak tabir edilen sahte e-posta adresinden gönderimlere engel olmak için tasarlanmıştır. DNS kayıtlarınıza DKIM eklenmiş ise e-posta sunucusunda bulunan güvenlik duvarını daha kolay aşabilirsiniz. Ancak bu demek değildir ki spam mailler de gelen kutusuna düşer, bu yalnızca güvenilir e-postalar için fayda sağlamaktadır.

Yandex’e alan adı devretme nasıl yapılır?

Birçok alan adı kayıt firması var ve her birinin NS kayıt değiştirme menüsü birbirinden farklı olabilir. Anlatıma GoDaddy ile devam edelim.

GoDaddy alan adı sunucusu / NameServer (NS) değiştirme

Öncelikle GoDaddy’de kullanıcı adı ve şifremiz ile oturum açıyoruz. Siteye git: GoDaddy Türkçe

Giriş yaptıktan sonra karşımıza alan adlarımızın bulunduğu sayfa çıkmış olmalı. Eğer çıkmadıysa ekranın sağ üst kısmından ismimizin yazdığı yere tıklayarak Ürünlerim sekmesine tıklıyoruz.

godaddy dns değiştirme

Alan adları ekranından DNS kısmına tıkladıktan sonra önce Kayıtlar, daha aşağısında ise Ad Sunucuları ekranı geliyor. Daha önce bir değişiklik yapmadıysanız, Ad Sunucuları alanından Yeni ad sunucusu türünü seçin kısmını Varsayılan’dan > Özel’e çeviriyoruz. Aşağıda beliren iki satıra sırasıyla aşağıdakileri yazalım.

 • dns1.yandex.net
 • dns2.yandex.net
godaddy yandex alan adı devretme

Alan adını Yandex’e devretmek bu kadar basit. NameServer yönlendirmesinin gerçekleşmesi 24 saati bulabileceği gibi, genellikle 1 saati aşmadan tamamlanır.

Kayıtlar güncellenmiş mi kontrol edelim.

DNS sorgulama için tıklayın.

Açılan sayfada alan adınızı yazıp yandaki kutucuktan NS’yi seçmeniz yeterli. Ardından Search butonuna basın. Tam altındaki listede Yandex DNS kayıtlarını görüyorsanız yönlendirme/devretme işlemi tamamdır.

dns sorgulama
yandex dkim icon png

Bazen, bu işlemi Yandex’in algılaması normalden uzun sürebiliyor. Eğer tamamlandıysa alan adınızın yanında böyle bir ikon görmelisiniz. 

alan adı mail alma

Bu adımı tamamladıysanız artık E-posta hesabı ekle butonuna basarak info mail alma işlemini tamamlayabilirsiniz.

Eğer DNS devri yapmak istemiyorsanız lütfen aşağıdaki adımları takip edin.


Yöntem 2 – HTML Dosya Yükleme

Sitenizin kök dizinine size özel html dosyayı ve içine doğrulama metnini ekleyin
html dosya yükleme

Öncelikle bilgisayarımızda Yandex’in bize söylediği isimde bir dosya oluşturuyoruz ve içine ilgili metni ekliyoruz.

Bize verdiği bilgi şu şekilde: Sitenizin kök dizinine f9bb96a91fb3.html adlı dosyayı ve b0925b96bc26 metnini ekleyin.

 • Masaüstünde sağ tuş ile Yeni Metin Belgesi oluşturduk.
 • Metin belgesini açarak içine b0925b96bc26 yazdık ve dosyayı kaydettik.
 • Dosya ismini: f9bb96a91fb3.html olarak değiştirdik.

Burada dikkat etmeniz gereken: dosya ismini değiştirdikten sonra sonundaki uzantı .txt olarak kalmamalı. Aşağıdaki gibi görünmeli.

txt html yapma

Şimdi, hostinginize erişim için FileZilla veya WinSCP gibi bir FTP programı gerekli. Web barındırma (hosting firması) web panel üzerinden erişim sağlıyorsa tarayıcı üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz.

FileZilla İndir

WinSCP İndir

Yaygın olarak kullanılan FileZilla ile devam edelim; FileZilla ile bağlanarak sitenizin ana dizinine gidin. WordPress için örnek verecek olursak, wp-config.php dosyasının olduğu yer ana dizindir. f9bb96a91fb3.html isimli dosyamızı buraya yüklüyoruz.

Dosya yükleyerek doğrulama işlemini bu şekilde tamamlamış oluyoruz. Yandex’in dosyayı kontrol etmesi süresi yaklaşık 5 dakika aralarla gerçekleşiyor. Yükleme yaptıktan sonra Alan adının sahibini kontrol et butonuna basınca hemen kabul etmeyebilir. Herhangi bir yerde hata yoksa birkaç deneme sonrası kabul edecektir.


Yöntem 3 – CNAME Ekleme

Alan adınıza bağlı yamail ile başlayan alt alan adı için, CNAME kaydını mail.yandex.com.tr olarak ayarlayın.

Bu yöntem ile alan adımızın DNS kayıtlarına bir CNAME kaydı ekleyeceğiz. Domain kayıt firmalarının yönetim paneli birbirinden farklı olsa dahi yöntem genellikle aynıdır. Biz örneğimizde GoDaddy kullanıyoruz. GoDaddy CNAME ekleme adımı tamamlandıktan kısa süre sonra yeni mail adresimizi kullanmaya başlayabiliriz.

GoDaddy CNAME ekleme

Öncelikle https://dcc.godaddy.com/domains/ adresine gidelim. İlgili domainin DNS’i Yönet sekmesine tıklıyoruz. Karşımızda Kayıtlar sayfası çıkacak. Sağ alttaki EKLE butonuna basıyoruz.

GoDaddy CNAME Ekleme

Menü açıldıktan sonra aşağıdaki bilgileri giriyoruz.

 • Tür: CNAME
 • Ana Bilgisayar: @
 • Yönlendirilen yer: yamail-xxxxxxxxxx (Önemli: Yandex Kurumsal Mail ekleme sayfanızda size özel tanımlanan alt alan adını girmelisiniz!)

Son hali aşağıdaki gibi oluyor ve kaydediyoruz.

GoDaddy Yandex kurumsal mail

Kayıtların güncellenmesi biraz zaman alabilir. Genellikle yarım saati geçmez ancak alan adı kayıt firmasına göre 24 saati dahi bulabilir. Hemen sonuç alamazsanız aklınızda bulunsun.

Yukarıdaki yöntemleri uygulayamıyor veya sonuç alamıyorsanız Alan adınız için iletişim e-posta adresi olarak size özel @yandex.com.tr adresini belirtin. seçeneğini kullanabilirsiniz ancak bu işlemin güncellenmesi daha fazla zaman alacaktır. Bu nedenle bu aşamayı yazıya dahil etmiyoruz. İhtiyaç olması halinde iletişim sayfası üzerinden veya yorum alanından destek isteyebilirsiniz.Ardından size özel info mail alma adımına geçebilirsiniz.

özel info mail alma

Nasıl girilir?

Giriş Yapma

Domain uzantılı mail adresinize giriş yapmak için https://mail.yandex.com/ adresini kullanabilirsiniz.

22 Mayıs 2018 tarihinde güncellenmiştir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler biricerik.com takipciodasi.com Dostca.net deneme bonusu Mevsim.org sohbet Sohbet zbahis zbahis zbahis zbahis zbahis