İnançlı bağlanma ve ilgiler

İnançlı bağlanma ve ilgiler
Okunuyor İnançlı bağlanma ve ilgiler

Her yenidoğan bebek için anne, tüm dünyadır. Çocuğun birinci münasebetlerinde deneyimlediği güvenlik düzeyi, dünyanın bir yetişkin olarak ne kadar inançlı görüneceğini tesirler. Kabaca anlatacak olursam, inançta olmamıza yardımcı olmak için beynin bir modülü olan amigdala etraftan bilgiler alır. Beklenmedik rastgele bir şey, amigdalanın gerilim hormonları salmasına neden olur. Amigdala zararsız bir şeye reaksiyon veriyor olsa da, hormonlar savaşma ve kaçma dürtüsüne neden olur.

Çocukken deneyimlediğimiz bağlanma kalıpları, bizi hayatımız boyunca güçlü hallerde tesirler. Ebeveynlerimize yahut öbür bakıcılarımıza olan bağlılıklarımızı anlamak, bugün hayatlarımızı neden bu formda yaşadığımıza ve bilhassa bağlarımızı nasıl yürüttüğümüze dair inanılmaz bir içgörü sağlayabilir. Birinci bağlantılarımız, dünyanın nasıl çalışmasını beklediğimiz ve oburlarının nasıl davranacağını varsayım ettiğimiz konusunda model teşkil ederler. Farkında olmadan, bu eski dinamikleri şimdiki hayatımıza taşırız. İnançsız bir bağlanma örüntüsü yaşarsak, en yakın ilgilerimizde, bilhassa romantik partnerlerimizle ve kendi çocuklarımızla güvensizliği tekrar yaşama olasılığımız daha yüksektir.

İnançlı bağlanma tecrübesinde, bir bakıcının muhtaçlığa yanıtı ve mevzuyu çözme durumu vardır. Bu güvenlik duygusu, parasempatik hudut sisteminin, gereksinimin takip ettiği hisleri bastırmasına neden olur. Lakin inançsız bağlanma tecrübesinde ise, alarm hislerine bir bakıcı tarafından karşılık verilmez ya da tutarsız bir karşılık kelam hususudur. Münasebet temelinde işleyen parasempatik hudut sisteminin devreye girme durumu yoktur. Böylelikle alarm hisleri devam eder. Alarm tehlike ile alakalı olduğu için, durumun hakikat kıymetlendirilmesi zorlaşır. Kaygı paniğe dönüşebilir.

Kalıplarımızı anlamak için, farklı bağlanma kategorilerini anlamamızda yarar var. Örneğin, bakıcımız duygusal olarak müsait değilse ve gereksinimlerimizi tabir etmemize yanıt vermediyse, kaçınan bağlanma kalıpları geliştirmiş olabiliriz ve gereksinimlerimizden kopuk olma eğiliminde olabiliriz, muhtaçlık duyduğumuz için utanç duyabiliriz ve muhtaçlıkları söz eden insanları makûs düşünebiliriz. Bir bağlantıda yakınlığa dirençli olabilir yahut kendi gereksinimlerimizi reddedebilir ve partnerimizin gereksinimlerini karşılayamayabiliriz.

Öteki yandan, gereksinimlerimize tutarsız bir formda cevap veren bir ebeveynimiz olsaydı, telaşlı bağlanma kalıpları geliştirmiş olabilirdik. Bu cins bir ebeveyn bazen gereksinimlerimize yanıt vermiş olsun, lakin öteki vakitlerde duygusal olarak kendi gereksinimleri doğrultusunda hareket etsin. Bağlanma gereksinimlerimizi agresif bir formda aktarmayı, telaşlarımızı yüksek sesle tabir etmeyi ve ebeveynlerimize yapışmayı, dikkatlerini çekmek için sık sık çığlık atıp bağırmayı öğrendik, fakat boş hissediyorduk. Dertli bağlanma ile yetişkinler haline gelmiş olabiliriz ve yetişkin bağlantılarımızda kaygılı, inançsız, inançsız yahut tepkisel hissetme eğiliminde olabiliriz. Bu durumların her birinde, erken uyarlamalarımızın hem kendimize nasıl davrandığımızda hem de diğerleriyle nasıl alaka kurduğumuzda bizi nasıl incittiğini görebiliriz.

Uygun bir terapi bağlantısı, bir kişinin terapistle inançlı bir bağ kurmasına müsaade verir. Daima olarak inançlı bir temel sağlayabilen ve öykümüzü hissetmemizi ve anlamlandırmamızı sağlayan biriyle uygunlaştırıcı bir duygusal tecrübe yaşamak hayatımızın her alanında bize yarar sağlayabilecek bir tecrübedir

İnançlı bağlanma modelleriyle büyüdüğünü hissedenler de dahil herkes erken hayatlarında irili ufaklı kopmalar yaşamıştır. Sonuç olarak ister kişilerarası, ister terapötik bir bağlantıda olsun, her birimiz dengeli ve daha inançlı bağlar oluşturma sürecinden yararlanabiliriz. Geçmişimiz ne olursa olsun iç güvenliği geliştirmek bize gerçek benliğimiz olma ve hayatlarımızı ve bağlarımızı sağlıklı yaşama özgürlüğü veren bir süreçtir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın