İki ayaklı devekuşu gibisi robot yapıldı

İki ayaklı devekuşu gibisi robot yapıldı
Okunuyor İki ayaklı devekuşu gibisi robot yapıldı

Oregon Eyalet Üniversitesi‘nin bir kolu olan Agility Robotics, Cassie isminde yeni iki ayaklı bir robot yaptı. Şu anda mevcut birçok dört ayaklı ve dört tekerlekli robotun tersine, Cassie daha çok bir insan üzere yürüyecek. İnsan üzere yürüme özelliği, paket teslim ederken ve afet yardım eforlarına katkıda bulunurken çeşitli arazi tiplerinde çok daha kolay seyahat sağlayacak.

migros taro 1migros taro 1

Migros, e-sipariş toplamada büyük değer taşıyan robotik teknolojiler konusunda dünyada alanında birinci olan yeni bir uygulamaya imza attı. İşte Migros Taro

Cassie robotu çok maksatlı olarak hizmet verecek

İki ayaklı devekuşu gibisi robot çok maksatlı olarak halka hizmet verecek. Afet yardımı ve arama-kurtarmanın yanı sıra , Cassie’yi teslimatları direkt insanların kapılarına ulaştıracak. Bu noktada toprak, çimen, suyla çevrili bir iskeleyi geçebildiğini ve hatta şiddetli Oregon yağmurunda dışarıda durabildiğini kanıtladı.

Agility Robotics, devekuşu gibisi fiziğinin Cassie‘de gerçek hayattaki kuşların doğal çevikliğinden, dayanıklılığından ve verimliliğinden kaynaklandığını açıkladı.

Cassie adli devekusu benzeri robot yapildi 2Cassie adli devekusu benzeri robot yapildi 2

Agility Robotics yeni bir şirket olmasına karşın araştırmacılarının birçok robotlara insan gibisi yürüyüşler yaptırmayı deneyen birinci teşebbüslerden biri olan ATRIAS projesinden geliyor. Bununla birlikte Agility Robotics, sadece bilimsel gösterimin ötesinde daha bağımsız olarak çalışabilen robotlar geliştirerek ATRIAS‘ın çalışmalarını aşmayı amaçlıyor.

Araştırmacılar Cassie‘yi şimdiye kadarki en verimli prototip yapmaya uğraşıyor. Beşerler üzere yürümesi ve çevik olması hedeflenen vazifeler ortasında yer alıyor.

Aşağıdaki görüntüde robotun hareketlerini ve öteki ayrıntılarını görebilirsiniz:

Şimdiye kadar Cassie’ye yaptıkları en kıymetli geliştirme yüksek konfigürasyonlu bacakların eklenmesidir. İnsanlara benzeri biçimde robot, birebir anda ileri ve geri hareket etmek için 3 derecelik bir kalçaya sahiptir.

Agility Robotics ayrıyeten robotu tıbbi protezlerde kullanım için uyarlanabilir hale getirmeyi planlıyor. Bilgisayarlar artık insanlara daha fazla fayda sağlıyor. Cassie üzere bir robot da uzuvları eksik olan yahut hareketi kısıtlı olan insanlara büyük oranda yardımcı olabilir.

Bu kapsamda robot üst kata hizmet vermek ismine merdivenlerden üst çıkması gerekir. Takım bu misyonu yerine getirmek ve başarılı olmak için uzun uğraşlar verdiğini açıkladı.

Cassie prototiplerinin birinci tedariki tükenirken, Agility Robotics öbür bir partinin 2021 yazında piyasaya çıkacağını belirtti.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın