ICO nedir, Nasıl yatırım yapılır?

 ICO nedir, Nasıl yatırım yapılır?
Okunuyor ICO nedir, Nasıl yatırım yapılır?

ICO (Initial Coin Offering) adı üzerinde yeni ortaya çıkan projeler için bürokrasiye bulaşmadan mümkün olan en basit para toplama mekanizmasıdır. Proje ekibi ilk yatırımcılarına bitcoin / ether karşılığında projenin kripto parasını satar. Bir nevi halka arz gibi düşünebilirsiniz. Dolayısıyla bir yatırım yaptığınızda projeyi destekleyen ilk yatırımcı rolünü oynarsınız.

Yazan: @EmrahSakarya

Kaynak tweet: 12:52 – 7 Oca 2018

Bir proje ekibi ICO yapmaya karar verdiğinde ilk iş bir web sitesi kurar. Daha sonra Whitepaper dediğimiz pazarlama içeriği olan akademik bir rapor yayınlar. Bu raporda projenin temel işlevi ve hangi ihtiyaca nazaran oluşturulduğu, hangi problemi çözdüğü açıklanır. Proje gerçekten blok zinciri tabanlıysa hangi akıllı sözleşme dilinin kullanılacağı seçilir ve pazarlamaya başlanılır. Tabi tüm bu işlemler tüm projelerin güvenilir olduğunu göstermez. Zira dolandırıcılık amaçlı yapılan projelere de sık sık rastlanılmakta. Bundan dolayı yatırımınızın tamamını kaybetme riskiniz mevcuttur. Yani oldukça dikkatli olmalısınız.

ICO yatırımı yaparken incelenmesi gereken en temel bilgiler

  • Proje ve Geliştirme Ekibi
  • Fikir / Teknik Rapor
  • Ölçeklenebilirlik
  • Topluluk Desteği

Şimdi bu maddeleri biraz açıklayalım.

Güvenilir Proje Ekibi: ICO’lar ağırlıklı olarak teknolojik atılımlara ve yeniliklere odaklanmakta. Bu nedenle, seçim yaparken blokchain uzmanlarının, geliştiricilerin ve güvenilir danışmanların yeri önemli. Fikir ne kadar güçlü olursa olsun, hiçbir proje güçlü bir ekibe sahip değilse yatırım yapmak için iyi değildir.

Teknik raporu birkaç kez okumalıyız. Özellikle, gelen fonun ürün geliştirme için nasıl kullanılacağına odaklanmalıyız. ICO, gerçekten blok zincir teknolojisini kullanmayı mı planlıyor yoksa bu kelimeyi projeyi süslü gösterecek şekilde mi kullanıyorlar?

ICO sonrası size verilecek jetonun ne amaçla kullanılacağı ve kendi ekonomisini yaratıp yaratmayacağı da kontrol edilmesi gereken bir diğer nokta. Jeton kullanımının herhangi bir uygulaması yoksa o projeden uzak durmakta fayda var.

Bir diğer önemli nokta, ilgili projeye olan ihtiyacı ve talebi doğrulayan güçlü bir topluluk desteğinin olması. Proje ne kadar iyi olursa olsun, güçlü bir talep yoksa yatırımınız başarısız olur.

Piyasaya çıkacak yeni jetonları keşfetmek için benim kullandığım araçlar:

http://www.coin-list.com/ Anahtar kelimelere göre hızlı bir şekilde arama yapabileceğiniz, kategorilere veya popülerliğe göre sıralama yapabileceğiniz listeler mevcut.

https://www.smithandcrown.com/ hem kısa özetler hem de ayrıntılı ve açık ICO raporları bulabileceğiniz bir site.

https://tokenmarket.net/ Oldukça kapsamlı listeler var. popülerliği gösteren etiketler mevcut. Reddit & BitcoinTalk içerisinde ICO araştırması yapılabilir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın