Hububat ve bakliyat alım ayrıntıları belirlendi

Hububat ve bakliyat alım ayrıntıları belirlendi
Okunuyor Hububat ve bakliyat alım ayrıntıları belirlendi

I6w7FpOfJU6Al 6XianiiA

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürlüğünce, ülke genelindeki yaklaşık 200 iş yerinde ve protokol imzalanan lisanslı depolarda hububat alımı yapılacağı bildirildi.

TMO Genel Müdürlüğünden, 2021 devri hububat ve bakliyat alım fiyat ve siyasetlerine ait yazılı açıklama yapıldı.

Türkiye’de hububat ve bakliyat hasadına bu ay başlandığı hatırlatılan açıklamada, ülke genelinde hasadın, bugün prestijiyle arpa, buğday ve kırmızı mercimekte yaklaşık yüzde 1 düzeyinde olduğu kaydedildi.

Hasat başlangıcından bugüne kadar piyasaların yakından izlendiği ve piyasaların seyrine nazaran TMO siyasetlerinin şekillendirildiği tabir edilen açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hububat ve bakliyat alım fiyatlarını duyurduğu anımsatıldı.

ESER BEDELİ ÖDEMELERİ 10 GÜN İÇİNDE YAPILACAK

Açıklamada, ofisin, üreticilerin iş yerleri önünde uzun mühlet beklemelerini önlemek emeliyle uyguladığı randevulu alım sisteminin devam edeceği belirtilerek, şu bilgiler verildi:

“TMO, Türkiye genelinde bulunan yaklaşık 200 iş yerinde ve protokol imzalanan lisanslı depolarda (yaklaşık 170 nokta) alım faaliyeti gösterecektir. TMO ile protokol imzalayan lisanslı depoculuk şirketleri www.tmo.gov.tr internet adresinde yayımlanmakta olup lisanslı depolara eser teslim eden üreticiler, bu depolar üzerinden eserini elektronik eser senedi (ELÜS) ile TMO’ya satabilecekler. İş yerlerinde pazar günleri hariç haftanın 6 günü, lisanslı depolar üzerinden ise pazar günü de dahil her gün alım yapılacak. Üreticilerden bu yıl da boşaltma fiyatı alınmayacak. Böylelikle üreticinin ton başına ek 11,80 lira karı olacak. Eser bedeli ödemeleri, eserin TMO’ya teslim edildiği tarihten itibaren 10 gün içerisinde üreticilerin banka hesaplarına aktarılacak. Eserini lisanslı depolar üzerinden ELÜS olarak TMO’ya satanlara ödemeler ise en geç üç gün içerisinde yapılacak.”

Üreticilerin, lisanslı depoları kullanmalarının menfaatlerine olacağı vurgulanan açıklamada, “Nitekim lisanslı depolara eser teslim edilmesi halinde; yüzde 2 stopaj, yüzde 2 SGK prim kesintisi muafiyeti, 750 liraya kadar ton başına 25 lira nakliye takviyesi, araç başına 25 lira tahlil dayanağı, depo kira fiyatı dayanağının yanında Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerinden eser bedelinin yüzde 75’ine kadar sıfır faizli 9 ay vadeli kredi kullanma imkanı (5 milyon liraya kadar) ile peşin ödeme üzere avantajlar mevcuttur.” tabiri kullanıldı.

ÇKS’YE KAYDI OLMAYANLAR 2 KADIM’DAN İTİBAREN SATABİLECEK

Açıklamada ayrıyeten, bu yılki hasat devri hububat alımlarında Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kayıtlı üreticilerden, dokümanlarındaki üretim ölçüsü üzerindeki yüzde 50 fazlasına kadar eserin tamamının satın alınacağı kaydedilerek, kelam konusu sisteme kayıtlı olmayan kısımların ise üreticiden aldığını belgelemek kaydıyla stoklarındaki eseri 2 Kasım’dan itibaren TMO’ya satabileceği belirtildi.

Ofisin, altyapısı uygun olan ticaret borsalarında hububat alımı yapacağına dikkat çekilen açıklamada, şöyle devam edildi:

“Ticaret borsası üzerinden alım yapan iş yerlerinde üreticiler, randevu almak suretiyle hem borsalar üzerinden hem de direkt iş yerlerine gelerek eserlerini TMO’ya satabileceklerdir. Borsa üzerinden lisanslı depoya eser teslim etmek isteyen üreticiler randevu almasına gerek duymadan eserini istedikleri vakit ELÜS yoluyla TMO’ya satabilecek. Geçen yıl tonu 1650 olan Kırmızı/Beyaz Sert Ekmeklik Buğday fiyatı bu yıl yüzde 36,4 artırılarak ton başına 2 bin 250 lira olarak belirlendi. Buğdayın kalitesine nazaran açıklanan fiyatlar üzerine ayrıyeten yüzde 2 ek fiyat uygulanacak. Bu biçimde kaliteli eserin fiyatı ton başına 2300 liraya ulaşacaktır. Ortalama randımanlar dikkate alınarak Bakanlığımızca hububata ton başına 275 lira, bakliyata ise 910 lira prim ve takviye verilmektedir.”

2021 TMO ALIM FİYATLARI

xU4vOAF4nUy2F1N MVpdFQ

Öte yandan açıklamada, TMO’ya eser teslim edecek üreticilerin, alım noktalarında rastgele bir zorlukla karşılaşmamaları için yeni tip corona virüse (Covid-19) karşı tedbirlerini kesinlikle almaları gerektiğine işaret edilerek, ÇKS bilgilerini güncellemeleri, mutabakatlı bankalardan alınacak eser kartı yahut banka hesap numaraları ile alım noktalarına gelmeleri gerektiği kaydedildi.

Lisanslı depolara eser teslim edeceklerin, bankadan ELÜS süreç buyruğuna müsaade veren yatırım hesabı açmaları ve en yakın Türkiye Eser İhtisas Borsası’na başvurarak üye olmaları gerektiği belirtilen açıklamada, eserin, iş yerlerine/lisanslı depolara eser sahibi tarafından yahut vekalet verilerek getirilmesi gerektiği vurgulandı.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın