Hindistan’dan Twitter’a son ihtar

Hindistan’dan Twitter’a son ihtar
Okunuyor Hindistan’dan Twitter’a son ihtar

Nijerya’da gerçekleşen yasaklama kararının akabinde toplumsal medya platformu Twitter, bu defa de Hindistan hükümetinin baskısıyla karşı karşıya. Hükümet, uygulamanın yeni kurallara uymaması durumunda istenmeyen sonuçlarla karşılaşabileceğini bildirdi.

Reuters‘in aktardığı habere nazaran Hindistan Teknoloji Bakanı, 5 Haziran‘da Twitter’a yazdığı bir mektupta şirketin yeni kurallarla ilgili evvelki hükümet mektuplarına verdiği cevapların Twitter’ın tam uyumlu olup olmadığını doğrulamadığını söz etti.

Nijerya’dan Twitter’ı şoke eden yasak kararı

Hindistan’ın Mayıs ayında yürürlüğe giren Aracı Yönergeleri ve Dijital Medya Etik Kuralları uyarınca, toplumsal medya şirketleri platformlarının içeriğini düzenlemeyi amaçlayan kararlara uymamaları halinde yasal süreçle karşı karşıya kalabilecek.

Hindistan medya kuralları yalnızca Twitter için değil

Yeni kurallara nazaran Twitter, Facebook ve WhatsApp üzere platformların yasal bir buyruk aldıktan sonra 36 saat içinde içeriği kaldırması gerekiyor. Kurallar ayrıyeten şirketlerin şikayetlerini 24 saat içinde kabul eden bir şikayet yetkilisine, bir ahenk görevlisine ve günün 24 saati boyunca kolluk kuvvetleriyle irtibat halinde olacak bir kişi görevlendirmesini kaide koşuyor.

hindistan twitter icin son uyarisini yapti 2

Kelam konusu mektupta şirketin yeni roller için ihtiyaçları şimdi karşılamadığı ve Hindistan’ın Twitter’ı platformundaki içerikten yasal olarak sorumlu tutabileceğini aktarıldı. Öte yandan hükümet, Twitter Inc.’e bir uygun niyet göstergesi olarak, son sefer ihtar verildiğini belirtti.

Son birkaç aydır toplumsal medya platformu, Hindistan hükümetinin de içinde olduğu bir dizi olaya karıştı. Nisan ayında platform, Hindistan hükümetinin koronavirüs salgınını ele alış biçimini eleştiren tweetleri gelen talep üzerine kaldırdı. Geçen ay ise Hindistan’ın Delhi ve Guragon kentlerinde polis, hükümet yetkililerinin ‘manipüle edilmiş medya’ olarak etiketlenmesi nedeniyle şirketin ofislerine baskın düzenledi.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın