Hindistan’dan toplumsal medya platformlarına COVID-19 uyarısı

Hindistan’dan toplumsal medya platformlarına COVID-19 uyarısı
Okunuyor Hindistan’dan toplumsal medya platformlarına COVID-19 uyarısı

Hindistan hükümeti, COVID-19 virüsünün Hint varyantına dönüştüğüne yapılan referansları kaldırmak için toplumsal medya platformlarına ültimatom verdi.

Reuters‘ın aktardığı habere nazaran, Hindistan hükümeti, toplumsal medya platformlarına COVID-19 virüsünün Hint varyantına atıfta bulunan içerikleri kaldırmalarını emreden bildirimler gönderdi. Hindistan Elektronik ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı’ndan gönderilen mektup kamuoyuna servis edilmezken, birkaç haber kaynağı tarafından sızdırıldı.

hindistan whatsappa ultimatom verdihindistan whatsappa ultimatom verdi

Kısa müddet evvel yeni kullanıcı kontratı nedeniyle Avrupa Birliği ile sorun yaşayan WhatsApp, artık de Hindistan’dan 7 günlük ültimatom yedi.

Hindistan toplumsal medya platformlarından içeriklerin kaldırılmasını istedi

Kelam konusu mektubun hangi toplumsal medya kuruluşlarına iletildiği aşikâr değil. Lakin Hindistan hükümeti kısa müddet evvel Twitter, Facebook ve Instagram’a salgınla çabayı eleştiren gönderileri kaldırmasını söyledi.

Mektupta Dünya Sıhhat Örgütü (WHO) tarafından bu stil bilimsel olarak alıntı yapılan bir varyantın olmadığı belirtildi. Münasebetiyle sözün büsbütün yanlış olduğu ve kullanılmasının ziyanlara yol açtığı tabir edildi.

hindistan sosyal medya platformlarina ultimatom verdihindistan sosyal medya platformlarina ultimatom verdi

Geçen yıl birinci olarak Hindistan’da görülen COVID-19 varyantı B.1.617’nin, Güney Asya’daki son hadiselerden sorumlu olduğuna inanılıyor. DSÖ de, varyantın virüsün başka cinslerinden daha bulaşıcı olduğuna dair kimi ispatlar ortaya koyarak kaygılarını lisana getirdi.

Hindistan’ın bilgileri sansürleme yaklaşımı çok olsa da, DSÖ ve öbür sıhhat kuruluşları ve bilim adamları yanlış anlaşılmaması nedeniyle virüslere coğrafik isimlerle atıfta bulunmayı uygun görmüyor. Çünkü DSÖ’nün 2015’teki bulaşıcı hastalık raporları da yer isimleri, insan isimleri ve hayvan isimlerinin salgın hastalıklarda kullanılmasını önermiyor.

Toplamda 23 milyondan fazla olay görülen Hindistan’da meyyit sayısı da 300 bine dayanmış durumda. Yeni Delhi hükümetine gelen tenkitlerin ortasında salgını ciddiye almamak, uygun karantina şartları sağlayamamak üzere argümanlar bulunuyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın