• Ana Sayfa
  • Genel
  • Hindistan’daki kriz, 140 milyon doz corona virüs aşısının fakir ülkelere gönderilmemesine neden oldu

Hindistan’daki kriz, 140 milyon doz corona virüs aşısının fakir ülkelere gönderilmemesine neden oldu

Hindistan’daki kriz, 140 milyon doz corona virüs aşısının fakir ülkelere gönderilmemesine neden oldu
Okunuyor Hindistan’daki kriz, 140 milyon doz corona virüs aşısının fakir ülkelere gönderilmemesine neden oldu

daY1eJfa30O95YmmKzpfMQ

Yeni tip corona virüs aşılarına adil ve eşit erişimi sağlamaya yönelik milletlerarası Covax planı, Hindistan’ın devam eden Covid krizi nedeniyle 140 milyon dozluk bri kesintiye uğradı. Covax projesinin en büyük tek tedarikçisi olan Hindistan Serum Enstitüsü (SII), Mart ayında ihracatın askıya alınmasından bu yana planlanan sevkiyatlarının hiçbirini yapmadı.

Covax aşılarını satılan alarak dağıtımını yapan BM’nin çocuk ünitesi Unicef, gelecek ay İngiltere’de toplanacak olan G7 ülkelerini ve AB devletleri ellerindeki aşıyı paylaşmaya çağırdı.

“BÜYÜK BİR ENDİŞE”

Öte yandan Serum Enstitüsü’nün (SII), bu yıl Covax için hedeflenen iki milyar doz aşının yaklaşık yarısını tedarik etmesi gerekiyordu, fakat Mart, Nisan yahut Mayıs’ta sevkiyat yapmadı. Dozlardaki eksikliğin ise Haziran ayı sonuna kadar 190 milyon doza çıkması bekleniyor.

blank

G7 ÜLKELERİ VE AB ELLERİNDEKİ FAZLA AŞIYI BAĞIŞLASALAR 153 DOZ AŞI FAKİR ÜLKELERE GİDEBİLİR

Unicef’in Covax tedarik koordinatörü Gian Gandhi, “Ne yazık ki, bir sonraki doz sevkiyatının ne vakit gerçekleşeceğini bilmediğimiz bir durumdayız. Hindistan’daki durum büyük bir tasa yaratıyor.”

Öteki taraftan, Unicef, G7 ülkelerini (Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, İngiltere ve ABD) ve AB’yi, muhtaçlık fazlası aşı ve gereçlerini ivedilikle bağışlamaya çağırdı. İngiltere, ABD ve Kanada da dahil olmak üzere birtakım ülkeler, nüfuslarını tekraren aşılamaya yetecek kadar aşı siparişi verdi. Şubat ayında İngiltere Başbakanı Boris Johnson, İngiltere’nin fazla arzının birçoklarını fakir ülkelere bağışlayacağına kelam verdi, fakat şimdiye kadar makul bir vakit çizelgesi vermedi. ABD için de emsal bir durum geçerli. Şimdiye kadar sadece Fransa, Hindistan’daki kriz nedeniyle doz bağışında bulunan tek G7 ülkesi oldu.

Unicef, güçlü ve güçlü G7 ülkelerinin Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında tedariklerinin yüzde 20’sini bağışlayarak fakir ülkeler için aşı açığını büyük ölçüde azaltabileceğini, bunun da Covax programı için yaklaşık 153 milyon dozun özgür bırakılması manasına geldiğini söyledi.

blank

Fransa, Haziran ayı ortasına kadar yarım milyon doz vaat ederken, Belçika önümüzdeki haftalarda yurtiçi arzından 100 bin doz kelamı verdi. İspanya, İsveç ve Birleşik Arap Emirlikleri de aşı tedariklerini paylaşma kelamı veren çok az sayıdaki başka ülkelerden kimileri ortasında yer alıyor.

HİNDİSTAN’DA TOPLAM ENFEKSİYON SAYISI 25 MİLYONA YAKLAŞTI

Öte yandan, Hindistan’daki salgının öteki ülkelerde görülebileceğini dair önemli kaygılar var. Unicef ​​direktörü Henrietta Fore, “Nepal, Sri Lanka ve Maldivler üzere ülkelerde ve ayrıyeten Arjantin ve Brezilya’da olaylar patlıyor ve sıhhat sistemleri çaba ediyor” dedi.

Yeni tip corona virüs (Covid-19) salgınından en çok etkilenen ülkelerden Hindistan’da, toplam hadise sayısı 24 milyon 965 bin 463 oldu. Hindistan Sıhhat Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya nazaran, son 24 saatte 281 bin 386 yeni Covid-19 olayı tespit edildi, 4 bin 106 kişi virüs nedeniyle hayatını yitirdi. Hindistan’da toplam olay sayısı 24 milyon 965 bin 463’e, toplam can kaybı sayısı 274 bin 390’a yükseldi.

Uzmanlar, gerçek olay ve meyyit sayısının belirtilenden çok daha yüksek olabileceği ihtarını yapıyor. Ülkede 3 milyon 516 bin 997 hastanın tedavisi sürüyor.

SİNAGOG’DA AYİN SIRASINDA TRİBÜN ÇÖKTÜ: 2 MEYYİT, 167 YARALI

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın