• Ana Sayfa
  • Genel
  • Hindistan’da son 24 saatte Covid-19’dan 4 bin 77 kişi hayatını kaybetti

Hindistan’da son 24 saatte Covid-19’dan 4 bin 77 kişi hayatını kaybetti

Hindistan’da son 24 saatte Covid-19’dan 4 bin 77 kişi hayatını kaybetti
Okunuyor Hindistan’da son 24 saatte Covid-19’dan 4 bin 77 kişi hayatını kaybetti

znyI0aoD40OaLAT47bPt3A

Hindistan Sıhhat Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya nazaran, son 24 saatte 311 bin 170 yeni Covid-19 olayı tespit edildi.

Uzmanlar, gerçek hadise ve meyyit sayısının belirtilenden çok daha yüksek olabileceği ihtarını yapıyor.

Hindistan’da toplam hadise sayısı 24 milyon 684 bin 77’ye, toplam can kaybı sayısı 270 bin 284’ye yükseldi.

Ülkede 3 milyon 618 bin 458 hastanın tedavisi sürüyor.

Hindistan Sıhhat Bakanlığından yapılan açıklamada, Covid-19 salgınında 2. dalganın tesirindeki ülkede durumun stabil hale geldiği kaydedildi.

Hindistan’da olay sayıları son 3 gündür 400 bin bandında seyrediyor.

Öte yandan hekimler, Covid-19’u atlatanlarda halk ortasında “siyah mantar” olarak isimlendirilen ve birtakım durumlarda ölümcül olabilen hastalığa yakalananların sayısında artış olduğuna dikkat çekti.

Bunun yanı sıra salgının büyük kentlerden kırsal kesitlere yanlışsız kaydığı belirtildi.

Bihar ve Uttar Pradeş eyaletlerinde Ganj Irmağı üzerinde bulunan ve Covid-19 hastalarına ilişkin olduğu düşünülen cesetler ile ilgili polis soruşturma başlattı.

398A8CGqiEOYabYRsMKY9Q

AŞILAMA KAMPANYASI

Nüfusu 1,4 milyara yaklaşan Hindistan’da aşılama kampanyasının başlatıldığı 16 Ocak’tan bu yana yaklaşık 182 milyon 220 bin doz aşı yapılsa da kampanya şimdi salgını durdurabilecek seviyeye ulaşmadı.

Dünyanın en büyük aşı üreticisi pozisyonundaki Hindistan Serum Enstitüsünün (SII) Üst Yöneticisi (CEO) Adar Poonawalla, Financial Times gazetesine verdiği röportajda, aşı kahrı olduğu ve bunun birkaç ay süreceği ihtarında bulunmuştu.

AstraZeneca firmasıyla üretim muahedesi bulunan ve Dünya Sıhhat Örgütünün (DSÖ) Covid-19 Aşıları Erişim Programı için de aşı üretmeyi taahhüt eden enstitünün acil iç talebine karşılık vermek zorunda olması dünyadaki aşı tedarikini de olumsuz etkileyebilir.

ABD, İngiltere, Almanya ve öteki ülkeler Hindistan’a ilaç, test kiti ve tıbbi oksijen yardımlarının yanı sıra aşı imalinde kullanılan hususların ihracını ağırlaştırdı.

ABD’nin Yeni Delhi Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Dabiel B. Smith, ülkeye ulaştırılan aşı bileşenlerinin 20 milyon AstaZeneca aşısının üretilmesine yardımcı olacağını açıkladı.

Poonawalla, aşı üretiminde gerekli birtakım ham hususlar için uygulanan ambargonun kaldırılması maksadıyla ABD Lideri Joe Biden’a davet yapmıştı.

ABD, aşı üretimini desteklemek için Covid-19 aşıları üzerindeki fikri mülkiyet haklarından feragat edilmesini gündeme getirmişti. Bu türlü bir adımın da Hindistan’daki aşı üretimini kolaylaştıracağı kestirim ediliyor.

GAZZE’DEKİ PATLAMA ANI CANLI YAYINDA

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın