Hindistan’da Covid düşüyor, kara mantar artıyor

Hindistan’da Covid düşüyor, kara mantar artıyor
Okunuyor Hindistan’da Covid düşüyor, kara mantar artıyor

Bo6DKRuhkUeJ 4qQVJC8ZQ

Corona virüsün ikinci dalgasından sert bir halde etkilenen Hindistan’da arka arda ikinci günde hadise sayıları 100 binin altına indi.

Geçtiğimiz ay hadise sayılarının 400 bini aştığı ülkede hadise sayıları azalırken “kara mantar” olarak isimlendirilen mukormikoz olaylarının arttığı belirtildi.

Son 24 saatte 92 bin 596 yeni olay, 2 bin 219 can kaybı bildiren ülkede, Sıhhat Bakanı Harsh Vardhan, 28 binden fazla mukormikoz olayı olduğunu söyledi.

İLAÇ KITLIĞI YAŞANIYOR

Ülkede en yüksek “kara mantar” olaylarının Maharashtra ve Gujarat’ta olduğu belirtilirken ülkedeki birçok kentte hastalığı tedavi etmek için kullanılan ilaçların eksik olduğu aktarıldı.

KeugFfk 5UiK 7 f jmOCw

Sıhhat Bakanı Vardhan, “En yüksek kara mantar hadise sayısı 6 bin 329 ile Maharashtra’da kaydedildi” derken “Maharashtra’nın akabinde 5 bin 486 ile Gujarat ve akabinde Madhya Pradesh, Uttar Pradesh, Rajasthan, Haryana, Karnataka, Delhi ve Andhra Pradesh geliyor” dedi.

Ülkede başta Bihar ve Andhra Pradesh eyaletleri olmak üzere birçok eyalette yetkililer, sistemsiz tedarik nedeniyle hayat kurtaran mantar önleyici ilaçlarlarda kıtlık yaşandığını belirtti.

KISITLAMALAR HAFİFLETİLMİŞTİ

Covid-19 salgınının ikinci dalgasının büyük can kaybına yol açtığı Hindistan’da hadise sayıları her geçen gün düşerken ülkede kimi eyaletler karantina tedbirlerini hafifletmeye başladı.

Başta başşehir Delhi ve ülkenin finans merkezi Mumbai olmak üzere birçok kentte kısıtlamalar gevşetilirken, uzmanlar ülkede aşılamanın çok yavaş ilerlediğini ve varyantların oluşturduğu tehdit göz önüne alınarak kısıtlamaların çok temkinli bir halde gevşetilmesi gerektiğini savundu.

Uzmanlar, Covid-19’u atlatanların yakalandığı ve halk ortasında “kara mantar” olarak isimlendirilen mukormikozun birtakım durumlarda ölümcül olabileceğine dikkat çekiyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın