Gran Coupé BMW i4’ün özellikleri ve çıkış tarihi belirli oldu

Gran Coupé BMW i4’ün özellikleri ve çıkış tarihi belirli oldu
Okunuyor Gran Coupé BMW i4’ün özellikleri ve çıkış tarihi belirli oldu

BMW’nin büsbütün elektrikli birinci Gran Coupé modeli BMW i4 tutkunlarıyla buluşmaya hazırlanıyor. Mayıs ayında gerçekleşen online basın konferansında görücüye çıkan beşinci kuşak BMW eDrive teknolojisine sahip model, 2022 yılının birinci çeyreğinde Türkiye’de yollara çıkacak.

BMW i4’ün teknik ayrıntıları resmen açıklandı. İç yerdeki ferah ve kullanışlı dizaynını sıfır emisyon ile bir ortaya getiren BMW i4, birinci etapta eDrive40 ve M50 olmak üzere iki farklı versiyonuyla meraklılarının beğenisine sunulacak. En güçlü versiyonu olan BMW i4 M50 modeli, tıpkı vakitte markanın ‘’tamamen elektrikli birinci M Performance otomobili” unvanına da sahip olacak.

BMW i4 yüksek menziliyle dikkat çekiyor

İki farklı alternatifle gelen BMW i4, birinci olarak eDrive40 ve M50 versiyonlarıyla kullanıcılarına sunulacak. Arttan çekişli sürüş keyfiyle BMW i4 eDrive40, 340 bg güç ve 430 Nm tork üretirken 0’dan 100 km/s sürate 5.7 saniyede ulaşabiliyor. BMW i4 eDrive40, WLTP normlarına nazaran tam şarj ile 590 km’lik yol kat edebiliyor.

BMW i4 On 2

BMW’nin büsbütün elektrikli birinci M arabası olan BMW i4 M50 ise, hem ön hem de art aksta yer alan iki elektrik motoru sayesinde 544 bg güç ve 795 Nm tork üretiyor. 0’dan 100 km/s sürate sırf 3.9 saniyede ulaşabilen BMW i4 M50, WLTP normlarına nazaran tam şarj ile 510 km’lik menzil pahası sunuyor.

BMW i4 için özel olarak tasarlanan batarya, 72 hücreli dört modül ve 12 hücreli üç modülden oluşuyor. Beşinci jenerasyon eDrive teknolojisi ve Kombine Şarj Ünitesi (CCU) ile BMW i4, birden fazla ve farklı çeşitte şarj istasyonlarının da kullanılabilmesine imkan sağlayacak.

BMW i4 Arka

i4’de yer alan Entegre denetim ünitesi, arabanın süratli bir formda şarj edilebilmesine imkan tanıyacak. Böylelikle, BMW i4’ün boş bataryası AC şarj ile 8.5 saatten daha kısa bir müddette tam şarj olabilecek. BMW i4, DC şarj istasyonunda ise 10 dakikalık şarj süreci ile yaklaşık 164 km menzil sunacak.

Aerodinamik tasarım, akıllı sürüş ve bilgi sistemleri

Aerodinamik ve esnek dizaynıyla öne çıkan BMW i4, 4783 mm uzunluğa, 1852 mm genişliğe ve 1448 mm yüksekliğe ve 2856 mm aks uzaklığına sahip. 470 litrelik bagaj hacmi birebir vakitte 1290 litreye kadar genişleyebiliyor. Modelin bilinmeyen kapı kolları, pürüzsüz şekillenen yüzeyleri, ön yan panellerdeki hava delikleri ve hafif tasarım jantları BMW i4’ün aerodinami ve menziline katkıda bulunuyor.

Standart olarak LED farlarla gelen BMW i4, opsiyonel olarak BMW Selective Beam, BMW Laserlight ve Adaptif LED Farlar ile de sipariş edebilecek. Standart olarak akustik cam ve BMW Live Cockpit Professional ile gelecek BMW i4’de, ortam aydınlatması ve LED fiber optik ışık şeritleri opsiyonel olarak sunulan özellikler ortasında yerini alacak. Ayrıyeten, 16 hoparlör ve 464 watt ses gücüne sahip Harman Kardon Surround ses sistemi de opsiyonel olarak tercih edilebilecek.

BMW i4 araba Ic Mekan

Yeni BMW iDrive sistemi, BMW Kavisli Ekran ve gelişmiş BMW Head-Up Display’in hassas bir ahenk içerisinde çalışmasına imkan tanıyor. 12,3 inç bilgi ekranı ve 14,9 inç denetim ekranını birleştiren BMW Kavisli Ekran, şoföre dönük tek bir cam yüzeyden oluşuyor. Şoför, Head-Up Display’de gösterilen içeriğin çeşidini ve ölçüsünü istediği vakit şahsî tercihlerine yahut mevcut trafik durumuna nazaran uyarlayabilecek. Ayrıyeten, Yeni kuşak BMW iDrive ile BMW i4’te yer alan BMW Akıllı Şahsî Asistan için de ek özellikler gelecek.

Pekala ya siz Gran Coupé BMW i4 ile ilgili neler düşünüyorsunuz?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın